Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2010

Η εκδίκηση της Νιούκαστλ

Εκδίκηση από την Άρσεναλ για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο πήρε η Νιούκαστλ.

Λίγο πριν ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα στο α’ ημίχρονο, ο Κάρολ άνοιξε με κεφαλιά το σκορ, επωφελούμενος από την άστοχη έξοδο του Φαμπιάνσκι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48’), οι «κανονιέρηδες» είχαν μία κλασική ευκαιρία για γκολ (δοκάρι σε σουτ του Γουόλκοτ), αλλά το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, η μόνη φάση άξια αναφοράς είναι ένα φαλτσαριστό σουτ του Νασρί στο «Γ» όταν το ματς ήταν στο 0-0, με τον Κρολ να εκτινάσσεται διώχνοντας εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα.

Η Άρσεναλ είχε τη δυνατότητα με νίκη να πιάσει την Μαν. Γιουνάιτεντ στη δεύτερη θέση με 23 πόντους. Αντί για αυτό ίσως να αποκτήσει συγκάτοικο στην τρίτη θέση, αν φυσικά η Μαν. Σίτι περάσει νικηφόρα από την έδρα της Γουέστ Μπρομ.

Στις καθυστερήσεις, ο Κοσιελνί αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφού «γκρέμισε» τον Ρέιντζερ, ο οποίος έβγαινε μόνος στην επίθεση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Φαμπιάνσκι, Σανιά, Κοσιελνί, Σκιλασί, Κλισί, Σονγκ, Γουίλσιρ (72’ Μπέντνερ), Φάμπρεγας, Γουόλκοτ, Σαμάκ (57’ Φαν Πέρσι), Νασρί (55’ Αρσάβιν)

Νιούκαστλ (Κρις Χιούτον): Κρολ, Σίμπσον, Κολοτσίνι, Γουίλιαμσον, Ενρίκε, Μπάρτον, Τιοτέ, Νόλαν, Γκουτιέρεζ, Κάρολ, Αμεόμπι (82’ Ρέιντζερ)