Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2010

Ολυμπιακός-Παρτιζάν: 81-60

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αδιάφορο, όπως και ο Ολυμπιακός που χωρίς βαθμολογική ουσία, έψαχνε κίνητρο για να "ξυπνήσει". Εν τέλει, οι ερυθρόλευκοι συνειδητοποίησαν ότι το ΣΕΦ είχε κόσμο για πρώτη φορά σε ανύποπτο παιχνίδι και έπαιξαν για να τους το ανταποδώσουν. Έτσι, με 81-60 ο Ολυμπιακός νίκησε την Παρτιζάν, πρώτος και καλύτερος.

Α' Δεκάλεπτο: Ο Βράνες ανοίγει το σκορ στο ΣΕΦ για την Παρτιζάν 0-2. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού, σκοράρει ο Ολυμπιακός με τον Τεόντοσιτς 2-2. Προβάδισμα με τον Χαλπερίν για τους Πειραιώτες 4-2. Μία βολή από τον Βράνες 4-3. Η Παρτιζάν παίρνει προβάδισμα με το τρίποντο του Βέσελι 4-6. Ο Χαλπερίν θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και με τον 5ο συνεχόμενο πόντο του 7-6. Ο Ρόμπερτς ποστάρει τον Τεόντοσιτς 7-8. Απαντά ο γκαρντ του Ολυμπιακού 9-8. Ο ΜακΚάλεμπ και ο Κλέιζα θα διαμορφώσουν το 11-10. Ο Λιθουανός φόργουορντ σκοράρει με δύο βολές 13-10. Κάρφωμα του Βέσελι 13-12. Τρίποντο από τον Μπόζιτς 13-15. Ισοφαρίζει ο Κλέιζα 15-15. Σκοράρει με βολές ο Μπουρούσης 17-15. Κλέψιμο και κάρφωμα από τον Μπουρούση 19-15. Μία στις δύο από τον Μαυροκεφαλίδη 20-15.

Β' Δεκάλεπτο: Πρώτοι πόντοι από τον Βράνες και 20-17. Χουκ από τον Μπουρούση 22-17. Μία βολή από τον ΜακΚάλεμπ 22-18. Δύο βολές του Μπουρούση και ένα κάρφωμα του Μπέβερλι, φέρνουν το σκορ στο 26-18. Μειώνει με δύο βολές ο Ρόμπερτς 26-20. Ο Ρόμπερτς συνεχίζει και σκοράρει για τρεις 26-23. Πρώτοι πόντοι από τον Τσίλντρες με μια βολή 27-23. Επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα του Βέσελι 27-25. Δύο πόντοι από τον Βούισιτς και ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Κλέιζα και το σκορ γίνεται 31-25. Ο Ντέκιτς θα μειώσει 31-27. Δύο βολές από τον Κλέιζα και 33-27. Μία στις δύο από Τσίλντρες και Βράνες 34-28. Ο Κλέιζα θα διαμορφώσει το 36-28. Ο Κέτσμαν θα μειώσει από την περιφέρεια 36-31. Κλέψιμο και αιφνιδιασμός από τον ΜακΚάλεμπ, το ημίχρονο θα κλείσει με σκορ 36-33.

Γ' Δεκάλεπτο: Ο ΜακΚάλεμπ θα σκοράρει τους πρώτους πόντους του δεύτερου μέρους στο παιχνίδι 36-35. Ο Βράνες με βολές θα βάλει την Παρτιζάν μπροστά 36-37. Δύο βολές του Τσίλντρες και το προβάδισμα αλλάζει χέρια ξανά 38-37. Ο Ρόμπερτς θα απαντήσει με τρίποντο 38-40. Θα ισοφαρίσει ο Τεόντοσιτς με σουτ από το χάι ποστ 40-40. Ο ΜακΚάλεμπ θα δώσει προβάδισμα στην Παρτιζάν αλλά θα απαντήσει ο Μπουρούσης 42-42. Ο ΜακΚάλεμπ κάνει "ζημιά" από την περιφέρεια για τον Ολυμπιακό, όμως ο Τσίλντρες τον συντηρεί κοντά στο σκορ 44-45. Η Παρτιζάν έχει και πάλι τη λύση με τον Ρόμπερτς 44-47. Θα ισοφαρίσει ο Χαλπερίν με τρίποντο 47-47. Ο Ισραηλινός κλέβει και δίνει προβάδισμα 49-47. Δύο συνεχόμενοι αιφνιδιασμοί για τον Ολυμπιακό, με Χαλπερίν και με Τσίλντρες ο οποίος ολοκληρώνει με εντυπωσιακό κάρφωμα 53-47. Ανεβάζει τη διαφορά ο Βούισιτς 55-47. Back door του Τεόντοσιτς για τον Τσίλντρες και +10 για τον Ολυμπιακό 57-47. Μία βολή από τον Κλέιζα για το 58-47. Δύο βολές από τον Τεόντοσιτς και το σερί του Ολυμπιακού έγινε 16-0 ενώ το σκορ έφτασε στο 60-47. Ο Ρόμπερτς βάζει τέλος στο "ερυθρόλευκο" σερί με ένα καλάθι και φάουλ 60-49. Ο Σκούνι Πεν θα πετύχει τους πρώτους του πόντους με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου της τρίτης περιόδου για το 63-49.

Δ' Δεκάλεπτο: Κάρφωμα του Κλέιζα στον αιφνιδιασμό και 65-49. Μία βολή από τον Λιθουανό για το 66-49. Ομοίως από τον Κέτσμαν 66-50. Ο Βούισιτς σκοράρει επίσης με δύο βολές 68-50. Εδώ και ώρα οι δύο αντίπαλοι σκοράρουν μόνο με βολές. Αυτό κάνει και ο Βέσελι 68-52. Το έργο από τις βολές συνεχίζεται, αυτή τη φορά δια χειρός Μπουρούση 70-52. Απίστευτο κάρφωμα από τον Πατ Μπέβερλι 72-52. Ο ΜακΚάλεμπ σκοράρει μετά από ώρα για την Παρτιζάν 72-54. Νέο καλάθι του Μπέβερλι και +20 για τους Πειραιώτες 74-54. Μειώνει με μια βολή ο Μιλόσεβιτς 74-55. Αιφνιδιασμός με τον Χαλπερίν 77-55. Ανεβάζει τη διαφορά ο Μαυροκεφαλίδης 79-55. Δύο βολές από τον Κέτσμαν 79-57. Ο Μπέβερλι σκοράρει για το 81-57. Με τρίποντο του Μίτροβιτς θα διαμορφωθεί το 81-60. Ο Ολυμπιακός θα ολοκληρώσει με νίκη την παρουσία του στην πρώτη φάση των ομίλων της Euroleague και θα προκριθεί σαν πρώτος από τον Β' όμιλο στο Top 16 της διοργάνωσης.