Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2010

ΠΑΟ Γύρισε ως λυτρωτής

Με δυο γκολ του Σίλβα Κλέιτον, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε δύσκολα 2-1 του Πιερικού στο ΟΑΚΑ και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Πιερικός έδειξε πολύ καλά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ και δημιούργησε πολλά προβλήματα στους «πράσινους». Στο 19’ και στο 93’ τα γκολ του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού του «τριφυλλιού», ο Κοντέων στο 39’ το γκολ της ομάδας του Σούλη Παπαδόπουλου. Αποδοκιμασίες και πάλι για τον Αλέξανδρο Τζιόλη, από τους «πράσινους» φιλάθλους.Ασύνδετος εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Νίκο Νιόπλια να παρουσιάζει μια ενδεκάδα η οποία αγωνίζονταν για πρώτη φορά μαζί. Ο Κλέιτον επανεμφανίστηκε σε αγώνα του «τριφυλλιού» μετά από αρκετούς μήνες, καθώς η τελευταία του εμφάνιση ήταν στα πλέι-οφ του προηγούμενου πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Κλέιτον, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα στο σκορ, ένα λεπτό πριν το πρώτο εικοσάλεπτο.Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Σαριέγκι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πιερικού, στην καλύτερη ευκαιρία των «πράσινων» να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν στην ισοφάριση και κατάφεραν να την πετύχουν, μετά από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων με τον Κοντέων. Ο Έλληνας παίκτης σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας του Πιερικού. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους να φτάσουν σε ένα ακόμα γκολ χωρίς αποτέλεσμα.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυο αλλαγές για τους γηπεδούχους, καθώς ο Νιόπλιας απέσυρε από το ματς τους Χριστοδουλόπουλο και Πετρόπουλο, περνώντας στον αγώνα τους Νίνη και Σισέ. Παρά τις αλλαγές του Παναθηναϊκού, ο Πιερικός ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Παστός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκαλίνοβιτς σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Νιόπλιας έριξε στη «μάχη» και τον Καραγκούνη στη θέση του Τζιόλη, με τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού να αποδοκιμάζουν τον διεθνή Έλληνα αμυντικό μέσο. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, προκειμένου να αυξήσουν την πίεση και να έρθει το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα μέχρι την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.Ο Τζιμπρίλ Σισέ έχασε δυο σπουδαίες ευκαιρίες για να βάλει μπροστά στο σκορ τους «πράσινους» και να αποβάλει το άγχος από την ομάδα του Νίκου Νιόπλια, με τον Πιερικό να έχει οπισθοχωρήσει μαζικά στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ανοίξουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Σούλη Παπαδόπουλου. Ο Καρακούτσης κρατούσε το ισόπαλο αποτέλεσμα σε όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει. Ο αγώνας στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε μεταφερθεί έξω από τη μεγάλη περιοχή του Πιερικού με τους «πράσινους» να προσπαθούν με κάθε τρόπο να φτάσει στο δεύτερο γκολ.Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με «νύχια και με δόντια» το 1-1. Τελικά, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Σίλβα Κλέιτον με το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση έδωσε το εισιτήριο της πρόκρισης στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να φτάσουν σε μια αγχωτική πρόκριση απέναντι στον Πιερικό, ο οποίος έδειξε πολύ καλά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ.