Πέμπτη 4 Μαρτίου 2010

Νιγηρία πέντε αστέρων

Η μπάλα κατέλησε στο πλεχτό... Η Νιγηρία ήταν εντυπωσιακή στο φιλικό με Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, την οποία και φιλοδώρησε με πέντε γκολ. Η αντίπαλος της Εθνικής μας στο Μουντιάλ παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να φτάσει σε μία αρκετά εύκολη επικράτηση. Ο Λαρς Λάγκερμπακ που θα είναι ο νέος τεχνικός της Νιγηρίας, είδε το παιχνίδι από την εξέδρα και σίγουρα θα έμεινε ευχαριστημένος από τους παίκτες του.

Ο Ουτακά μόλις στο 11' άνοιξε το δρόμο για τη νίκη, ενώ στο 27' ο Ιντέεμ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εζιμόρα έκανε τρία τα τέρματα της Νιγηρίας, με το Κονγκό να μειώνει σε 3-1 με τον Μπενζά, λίγο πριν την ανάπαυλα.

Η Νιγηρία ξεκίνησε το ίδιο καλά και το δεύτερο ημίχρονο και στο 52' ο Ομπινά πέτυχε το 4-1, ενώ στο 65' ο Ιντέεμ σημείωσε το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Μπενζά στο 71'.