Παρασκευή 18 Μαρτίου 2011

Πάλεψε αλλά λύγισε ο Άρης 69-75 από τον Παναθηναϊκό

Ο Άρης έδειξε χαρακτήρα απέναντι στον Παναθηναϊκό, πάλεψε μέχρι το φινάλε, αλλά τελικά ηττήθηκε με 75-69 στο «Αλεξάνδρειο», στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ στην Α1.
Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας καλή άμυνα, προηγήθηκαν με 18-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ένα μπλακ άουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να κλείσει το ημίχρονο στο +14 (27-41). Ο Άρης δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν με 17 (44-61). Κι ενώ όλα έδειχναν χαμένα οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς με πολύ καλή άμυνα κι ένα σούπερ Χαραλαμπίδη στην επίθεση έκαναν και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι μειώνοντας την διαφορά ακόμη και στους 2 πόντους (69-71). Ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν την ολοκληρωτική ανατροπή, χάνονας με 69-75 στο φινάλε.
Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στην Ιαπωνία.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-41, 44-61, 69-75