Κυριακή 15 Μαΐου 2011

«Μοιραίος» ο Ντι Βάιο, «Χ» η Μπολόνια με τη Φιορεντίνα!!

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Φιορεντίνα και τη Μπολόνια στο Αρτέμιο Φράνκι, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. «Μοιραίος» για τους φιλοξενούμενους ο Μάρκο Ντι Βάιο που αστόχησε σε πέναλτι, με τους δύο «μονομάχους» να ολοκληρώνουν το ματς με 10 παίκτες.

Οι «βιόλα» άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με κεφαλιά του Τσέρτσι, αλλά ο Ραμίρεζ κατάφερε στο 50` να φέρει το ματς στα ίσα για την ομάδα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα στο 55ο λεπτό, όταν ο Ντι Βάιο κέρδισε πέναλτι από τον Κρόλντρουπ και την αποβολή του παίκτη, αλλά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά με το 1-1 να παραμένει.

Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω, η Μπολόνια δεν μπόρεσε να φτάσει σε δεύτερο γκολ, μένοντας μάλιστα κι αυτή με τη σειρά της με 10 παίκτες στο 79`, όταν ο Ραμίρεζ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για «θέατρο», σε φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για πέναλτι.