Κυριακή 15 Μαΐου 2011

Euro U-17: Το «σήκωσαν» με 5άρα και ανατροπή οι Ολλανδοί!

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Ολλανδία κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με νίκη - ρεκόρ συνέτριψε με 5-2 τη Γερμανία στο Νόβι Σαντ κατακτώντας το Euro U-17 για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι δύο ομάδες είχαν προηγούμενα, καθώς τα... νεαρά «πάντσερ» είχαν νικήσει τους «οράνιε» στον τελικό του θεσμού το 2009 και φάνηκαν να έχουν το πάνω χέρι και στον φετινό τελικό.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Γεσίλ έσπασε το σερί των 6 συνεχόμενων αγώνων χωρίς γκολ για τους Ολλανδούς, αλλά ο Βιλένα έφερε το ματς στα ίσα στο 23`. Ο Αϊντίν έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Γερμανούς, πριν ο Βιλένα το «εξουδετερώσει» ξανά δύο λεπτά αργότερα.

Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, είχε χρώμα... πορτοκαλί. Ο Ντεπάι έβαλε για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 46`, με τον Κόνγκολο να τον μιμείται στο 52` για το 4-2. Το «κερασάκι» την τούρτα έβαλε ο «χρυσός» σκόρερ των ημιτελικών, Εμπεσίλιο, διαμορφώνοντας στο 77` το τελικό 5-2.