Σάββατο 27 Ιουνίου 2009

Χρυσός ο Πέντορετς

Ο Γιεβγκένι Πέντορετς Η Ελλάδα κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες της Πεσκάρα. Και αυτό γιατί ο Γιεβγκένι Πέντορετς ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των 66 κιλών της ελληνορωμαϊκής, αφού νίκησε στον τελικό της κατηγορίας τον Σέρβο Αλεξάνταρ Μαξίμοβιτς με 3-1.

Χάλκινο μετάλλιο ο Σπυριδάκης στα 74 κιλά
Ο Γιάννης Σπυριδάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 74 κιλών της ελληνορωμαϊκής στους Μεσογειακούς Αγώνες της Πεσκάρα. Ο Έλληνας παλαιστής νίκησε στον τελικό των ρεπεσάζ τον Ιταλό Σαβέριο Σκαραμούτζι με 3-1 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Πρώτο μετάλλιο ο Αναστασιάδης

Τα ελληνικά «χρώματα» πανηγύρισαν το πρώτο μετάλλιό τους στους Μεσογειακούς Αγώνες της Πεσκάρα την Παρασυεή το πρωϊ. Ο 25χρονος Γρηγόρης Αναστασιάδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 55 κιλών της ελληνορωμαϊκής πάλης, στην οποία μετείχαν μόλις έξι αθλητές. Ο Έλληνας αθλητής ηττήθηκε 5-0 από τον Αιγύπτιο Μοστάφα Μοχάμεντ στον ημιτελικό της κατηγορίας, αλλά έστω κι έτσι ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.