Τετάρτη 22 Ιουλίου 2009

Πέρασε στους "8" η Εθνική

Οι παίκτες της Εθνικής πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Ισπανίας Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η Εθνική ομάδα των Νέων Ανδρών επικράτησε της Ισπανίας με 70-67 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενείται στη Ρόδο. Επόμενος αντίπαλος η Λετονία.

Με «όπλο» την πολύ καλή της άμυνα και τις ώριμες επιλογές στην επίθεση η Εθνική κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί με 9-2. Οι Ισπανοί στη συνέχεια κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι και στον πόντο (12-11), ωστόσο με ένα σερί 9-0 και συνεχείς πόντους από τον Γιώργο Μπόγρη και τον Κώστα Παπανικολάου η Εθνική έφτασε στο 20-11 για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 20-13. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος επέστρεψε δυναμικά δείχνοντας να ξεπερνά τις ενοχλήσεις στο γόνατο και πέτυχε 4 συνεχείς πόντους. Μία τεχνική ποινή στον ισπανικό πάγκο για διαμαρτυρία κι ένα αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος του Χόρχε Φερνάντεθ έδωσαν την ευκαιρία στο συγκρότημα του Κώστα Μίσσα να ξεφύγει με +16 πόντους (33-17) στο 14'. Οι «φούριας ρόχας» κατάφεραν να ψαλιδίσουν κατά το ήμισυ τη διαφορά με επί μέρους σκορ 2-12 (35-27), αλλά ο Κώστας Σλούκας με δύο σπουδαίες ατομικές ενέργειες, ένα γκολ-φάουλ κι ένα σουτ, έφερε την Ελλάδα στο +13 (40-27), με το ημίχρονο να κλείνει με 4 ισπανικούς πόντους (40-31). Οι Ίβηρες κράτησαν χωρίς πόντο την Ελλάδα για περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους σκορ 3-14 προηγήθηκαν (43-44). Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα «απάντησαν» με επτά αναπάντητους πόντους (50-44) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το εύθραυστο 52-50. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προηγήθηκε ξανά με +8 χάρη σε τρίποντο του Νίκου Παππά, αλλά η Ισπανία κατάφερε να μειώσει και 2�� πριν το τέλος ο Ραμπασέδα κέρδισε φάουλ και την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Ωστόσο ο Ισπανός φόργουορντ ήταν άστοχος και ο Κώστας Παπανικολάου που μάζεψε το ριμπάουντ διαμόρφωσε με μία βολή το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-40, 50-52, 67-70

Ισπανία (Γκουστάβο Αρανθάνα) : Φερνάντεθ 2, Λόπεθ 4, Μάρκο 4 (1), Αλμαθάν, Τόμας 21 (1), Γιόρκα 2, Ραμπασέδα 12, Παρέχο 4, Σαμπ 7, Ντε Λα Φουέντε 11, Ράγια.
Ελλάδα (Κώστας Μίσσας) : Μάντζαρης 2, Μούρτος, Παππάς14 (4), Γιαννόπουλος 2, Παπανικολάου 6, Σλούκας 13, Γιάνκοβιτς 10 (1), Μπόγρης 12, Κασελάκης 7, Σαρικόπουλος 4.