Τετάρτη 22 Ιουλίου 2009

Η Σλόβαν αντίπαλος του Ολυμπιακού

Ο Χάλιναρ της Σλόβαν Μπρατισλάβας πανηγυρίζει Η Σλόβαν Μπρατισλάβας θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο γ' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Σλοβάκοι, με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ισάριθμα στο δεύτερο, επικράτησαν 4-0 της πρωταθλήτριας Βοσνίας, Ζρίνσκι Μόσταρ, ανατρέποντας το εις βάρος τους 1-0 από την πρώτη αναμέτρηση για το β' προκριματικό γύρο.

Τα τέρματα της Σλόβαν, η οποία θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στις 28 ή 29 Ιουλίου (ο επαναληπτικός 4 ή 5 Αυγούστου), σημείωσαν οι Χάλεναρ (13ο, 60ό), Γκαούτσο (19ο) και Σιλβέστρ (90ό).

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ: Μπίκιτς, Βαλάχοβιτς, Ντόσουντιλ, Σάλατα, Ντόμπροτκα, Πέτρας, Κόζακ, Σλόβακ, Μάσαρικ (89ο Μπόζιτς), Γκαούτσο (84ο Σιλβέστρ), Χάλεναρ (75ο Τσέρνακ).

Περίπατος για το ΑΠΟΕΛ

Εύκολα πήρε την πρόκριση και ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος νίκησε 3-0 τη Στρέιμουρ στο ΓΣΠ με γκολ του Ζεβλάκοφ στο 42ο με κεφαλιά (είχε δοκάρι στο 18ο), του Αλεξάνδρου στο 63ο με πλασέ και του Μιροσάβλιεβιτς στο 75ο. Δοκάρι είχε και ο Μπρέσκα στο 60ό.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Πάολο Ζόρζε, Γκριτσάροφ, Μπρούσερ, Κόντης, Ηλία, Σατσιάς, Αλεξάνδρου, Μπρέσκα (68ο Παουλίστα), Μιροσάβλιεβιτς (80ό Πίντο), Ζεβλάκοφ (70ό Παπαθανασίου).

Βασικός ο Παπαδόπουλος

Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος ήταν βασικός στη νίκη της Ντιναμό Ζάγκρεμπ επί της Πιούνικ με 3-0 και αγωνίστηκε για 82 λεπτά. Οι Κροάτες που είχαν παραχωρήσει ισοπαλία στο πρώτο παιχνίδι στην Αρμενία πέρασαν στην επόμενη φάση και περιμένουν την Τετάρτη για να μάθουν τον αντίπαλο τους (Μποέμιανς ή Σάλτσμπουργκ).