Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009

Ο Αρης κερδισε Ολυμπιακο και Παμπορίδη

Ο Αρης ήταν νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου με τον Εκτορ ραούλ Κούπερ να βγαίνει καθαρά νικητής στην προπονητική σκακιέρα. Οι "κίτρινοι" επιβλήθηκαν του Ολυμπιακού με 1-0 και ανάγκασαν τους πρωταθλητές στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα και τους στέρησαν το αήττητο στον πρώτο γύρο κάτι που είχαν κάνει και το 2001-02. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Αρη από τις 26 Σεπτεμβρίου όταν είχε επικρατήσει της Ξάνθης με 1-0 για την πέμπτη αγωνιστική.

Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"
Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)

Αρης (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Νασούτι, Αράνο, Ναφτί, Πρίττας, Χαβίτο (90' Ρόβας), Τόνι Κάλβο (84' Πίτου Γκαρσία), Κόκε, Κάμπορα (90' Λαμπριάκος)
Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος (45' Τοροσίδης), Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Ντουντού, Ντομί, Γκαλέτι, Λεονάρντο (64' Ζαϊρί), Οσκαρ (70' Ντιόγο), Μήτρογλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

7' Ο Κόκε έφυγε στην πλάτη της άμυνας από τα αριστερά, αλλά ο πρώτος βοηθός λανθασμένα έκοψε τον Ισπανό με οφσάιντ, σε μία οριακή φάση
10' Σουτ Χαβίτο από τα δεξιά και έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι
13' Αντεπίθεση του Αρη, σουτ του Τόνι Κάλβο από τα αριστερά της περιοχής, ο Νικοπολίδης απόκρουσε δύσκολα
13' Ο Γκαλέτι βγήκε στη κόντρα και άλλαξε ωραία το παιχνίδι προς τα δεξιά για τον Μήτρογλου, ο τελευταίος έστρωσε στον Ντουντού, η μπάλα από το σουτ του Βραζιλιάνου κόντραρε στον Νασούτι
15' Σουτ του Ναφτί αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Νικοπολίδη, ο οποίος έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε
22' Σέντρα Αράνο από τα αριστερά, ο Ζεβλάκοφ με το κεφάλι δεν μπόρεσε να διώξει και ο Πολωνός στη συνέχεια έπιασε αέρα αντί για μπάλα. στη μικρή περιοχή Ο Κάμπορά προσπάθησε να σουτάρει, όμως ο Α. Παπαδόπουλος έδιωξε
23' Ο Χαβίτο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Α. Παπαδόπουλος με τάκλιν προσπάθησε να διώξει, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Τόνι Κάλβο. Ο Ισπανός από τα αριστερά της περιοχής επιχείρησε το σουτ, ο Νικοπολίδης έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ
27' Ο Ντουντού απέφυγε τον Πρίττα και επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι
30' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Γκαλίτσιο για φάουλ στον Τόνι Κάλβο
32' Φάουλ Νέτο, η μπάλα χτύπησε στον Μήτρογλου και άλλαξε πορεία, αλλά ο Νικοπολίδης εκπληκτικά γύρισε το σώμα του και με το αριστερό χέρι έδιωξε σε κόρνερ
33' Ο Χαβίτο επιχείρησε το πλασέ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι, με τον Νικοπολίδη να μην δείχνει να ελέγχει τη φάση
41' Σέντρα του Τόνι Κάλβο από αριστερά, ο Κόκε έστρωσε στον Ναφτί, αλλά η μπάλα από το σουτ του τελευταίου έφυγε ψηλά άουτ
43' Αντεπίθεση του Αρη από τα δεξιά με τον Τόνι Κάλβο, ο Ισπανός έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Λεονάρντο, ο Νικοπολίδης με τάκλιν πρόλαβε και έδιωξε προ του Κάμπορα
45' Φάουλ του Νέτο δεξιά από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι

45' ΑΛΛΑΓΗ Ο Τοροσίδης στη θέση του Γκαλίτσιου
49' Σέντρα Τοροσίδη από τα δεξιά, κεφαλιά του Μήτρογλου στην καρδιά της άμυνας, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι
51' Σουτ του Ναφτί έξω από την περιοχή, ο Νικοπολίδης έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε
56' Φάουλ Κόκε, ο Νικοπολίδης μπλόκαρε εύκολα στη δεξιά του γωνία
59' Ο Ναφτί έκλεψε την μπάλα από τον Γκαλέτι και έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Τόνι Κάλβο μόνος απέναντι από τον Νικοπολίδη επιχείρησε το σουτ από αριστερά, ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού απόκρουσε με τα πόδια δύσκολα
60' Φάουλ Ντουντού, ο Οσκαρ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα, ο Λεονάρντο πετάχτηκε και με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή ανάγκασε τον Σηφάκη σε δύσκολη απόκρουση με το ένα χέρι
61' Σέντρα από τα δεξιά του Κόκε, κεφαλιά του Τόνι Κάλβο από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
64' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ζαϊρί στη θέση του Λεονάρντο
65' Φάουλ του Νέτο, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντουντού, αλλά ο κ. Παμπορίδης λανθασμένα δεν καταλόγισε το πέναλτι
67' Σουτ Οσκαρ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
69' 1-0ΓΚΟΟΟΛ Πλάγιο του Νέτο από τα δεξιά, ο Πρίττας πάνω στη γραμμή του άουτ μονομάχησε με τον Οσκαρ, με προβολή προώθησε την μπάλα την ώρα που πήγαινε ο Νικοπολίδης να μπλοκάρει, ο Κάμπορα σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
70' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ντιόγο στη θέση του Οσκαρ
74' Σουτ του Ζαϊρί έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι
75' Φάουλ Γκαλέτι, τρεις παίκτες του Ολυμπιακού πετάχτηκαν στο δεύτερο δοκάρι, αλλά κανένας δεν βρήκε την μπάλα
77' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Τόνι Κάλβο
78' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ρονάλντο για φάουλ στον Ντιόγο
78' Σουτ Ντουντού έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
83' Σουτ Ναφτί στην κίνηση που βγήκε πάσα, ο Κάμπορα επιχείρησε το πλασέ, η μπάλα έφυγε άουτ
84' Ο Ντιόγο παρά το φάουλ του Πρίττα συνέχισε την προσπάθεια του, πάσαρε στον Ζαϊρί που επιχείρησε το πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έφυε δίπλα από το δεξί δοκάρι
84' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον πρίττα για φάουλ στον Ντιόγο
84' ΑΛΛΑΓΗ Ο Πίτου στη θέση του Τόνι Κάλβο
87 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ναφτί για θέατρο
89' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Κάμπορα για διαμαρτυρία
90' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ρόβας στη θέση του Χαβίτο
90' ΑΛΛΑΓΗ Ο Λαμπριάκος στη θέση του Κάμπορα
90' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Λαμπριάκο για φάουλ στον Νικοπολίδη
90' Φάουλ Γκαλέτι, ο Τοροσίδης στο δεύτερο δοκάρι επιχείρησε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι
90' Βολέ του Ζαϊρί από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι