Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2010

Νέο σοκ για Λυών, πρόκριση με Βαλμπουενά για Μαρσέιγ

+

Ακόμα έναν αποκλεισμό γνώρισε η Λυών και μετά το Κύπελλο έμεινε εκτός συνέχειας και από το Λιγκ Καπ.

Η Ολιμπίκ ηττήθηκε με 1-0 από την Λοριάν και επί της ουσίας αποχαιρέτησε και τον τελευταίο Τίτλο που θα μπορούσε να κατακτήσει στη φετινή σεζόν, μιας και το πρωτάθλημα έχει χαθεί από καιρό. Σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκαμεϊρό στο 4ο λεπτό της συνάντησης.

Αντίθετα με τους «Λιονέ», η Μαρσέιγ κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, κερδίζοντας με 2-1 την Λιλ. Η ομάδα του Ντεσάν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 4ο λεπτό, με τον Ντεμέλο να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η απάντηση για το συγκρότημα της Μασσαλίας ήταν άμεση, καθώς κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Λούτσο Γκονζάλες, μόλις στο 9’.

Στο 81’ ο Βαλμπουενά κι ενώ οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με παίκτη παραπάνω χάρη στην αποβολή του Καμπαγιέ από το 57’, έδωσε με δικό του τέρμα την πρόκριση στη Μαρσέιγ.

Η τρίτη ομάδα που πέρασε στα ημιτελικά είναι η Τουλούζ η οποία επιβλήθηκε με της Γκινγκάμπ εκτός έδρας, με τον Εμποντό στο 54’ να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.