Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2010

Χάρισε βαθμό στην Γκρέμιο ο Γκάμπριελ

Ήρωας της τελευταίας στιγμής έγινε για την Γκρέμιο ο Γκάμπριελ, καθώς με δικό του γκολ στο 89ο λεπτό ο σύλλογος του Πόρτο Αλέγκρε πήρε εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 από την Βάσκο ντα Γκάμα.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16' με τον Λουίς για να ισοφαρίσει ο Ζόνας στο 42'. Η χαρά των "τρικολόρ" δεν κράτησε για πολύ όμως, καθώς ο Σεσίνια έκανε το 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου μέρους.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 70' ο Μπάστος διεύρυνε το σκορ για την Βάσκο που όλα έδειχναν ότι θα φύγει νικήτρια από το "Σάο Ζανουάριο". Ο Ζόνας, όμως είχε κι άλλο... βέλος στη φαρέτρα του και στο 73' μείωσε το σκορ, φτάνοντας τα 19 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ την τελευταία λέξη είπε με ένα αριστερό βολέ ο παίκτης του Παναθηναϊκού που αγωνίζεται ως δανεικός στην Γκρέμιο.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Σάο Πάουλο επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Γκρέμιο Προυντέντε, ενώ η Σάντος κέρδισε στο "σπίτι" της με 2-0 την Ατλέτικο Παραναένσε.