Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2010

ΜΠΑΣΚΕΤ: Στη παράταση ο Άρης 87-82 τον Ηλυσιακό

Ο Άρης πέτυχε απόψε τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ κατέβαλε την αντίσταση του Ηλυσιακού στο κλειστό των Ιλισίων με 87-82 στην παράταση, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική, και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην τέταρτη διαδοχική ήττα τους στο πρωτάθλημα.
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 41-35, 57-57, 73-73 (κ.δ.), 82-87 (πρτ.).
Το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων επέτρεψε στον Ηλυσιακό να προηγηθεί 10-2 στο 3΄, ωστόσο ο Άρης με σερί 7-0 μείωσε σε 10-9. Στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς ωστόσο ο Άρης να μπορεί να πάρει την πρωτοπορία. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός προηγήθηκε 31-21, ενώ ο Παπαντωνίου χάρισε προβάδισμα 12 πόντων στους γηπεδούχους στο 15΄(36-24). Δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Χαραλαμπίδης μείωσε με τρίποντο σε 39-35 για τον Άρη, ο οποίος κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι στο 27΄, χάρη σε τρίποντο του Χρυσικόπουλου (51-50). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι, έγινε ντέρμπι και οδηγήθηκε στην παράταση, αφού ο Κυρίτσης ευστόχησε σε δύο βολές για το 73-73, 13 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του έξτρα πενταλέπτου ο Σλούκας «έγραψε» με δύο βολές το 83-82 υπέρ του Άρη. Ο Ταπούτος κέρδισε φάουλ από τον Καρύδα και ευστόχησε στις δύο βολές (85-82), ενώ στη συνέχεια ο Τάκερ έκλεψε την μπάλα και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το τελικό 87-82 για τον Άρη, ο οποίος πανηγύρισε μια νίκη «διά πυρός και σιδήρου».
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Καρακατσούνης, Γεωργιάδης.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Βασίλης Φραγκιάς): Τόμπσον 15 (3), Καρύδας 2, Κυρίτσης 13, Χατζής 2, Παπαντωνίου 6 (1), Κουκουλάς, Τόντιτς 5 (1), Κασελάκης, Μπάξτερ 21 (2), Γαλιώτος, Πρόγουελ 18 (1).
ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Πιρς 3, Ντάνστον 14, Ταπούτος 14 (2), Τάκερ 17, Τσαϊρέλης 4, Χατζηβρέττας 3, Χαραλαμπίδης 8 (1), Κουμπούρας 2, Χρυσικόπουλος 7 (1), Σλούκας 15.