Κυριακή 31 Μαΐου 2009

Κυπελλούχος ο Τζιόλης...

Οι παίκτες της Βέρντερ πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Κυπέλλου Γερμανίας Για 6η φορά στην ιστορία της η Βέρντερ Βρέμης αναδείχθηκε Κυπελλούχος Γερμανίας. Η ομάδα του Τόμας Σάαφ νίκησε στον τελικό, που διεξήχθη στο Βερολίνο, την Μπάγερ Λεβερκούζεν με 1-0, χάρη σε τέρμα που πέτυχε στο 58ο λεπτό ο Οζίλ με σουτ, μετά από πάσα του Ντιέγκο.

Με την κατάκτηση του Κυπέλλου η ομάδα της Βρέμης "έσωσε" κατά κάποιο τρόπο την χρονιά, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα στον τελικό του Κυπέλλου UEFA από την Σαχτάρ Ντόνετσκ και η 10η θέση στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Ο Αγγελος Χαριστέας μπήκε αλλαγή στη θέση του Κάστρο στο 85ο λεπτό, αλλά στο μικρό διάστημα που αγωνίστηκε δεν κατάφερε να βοηθήσει τις "ασπιρίνες" να φτάσουν στην ισοφάριση. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του τελικού μπήκε στο ματς και ο Αλέξανδρος Τζιόλης, ο οποίος αντικατέστησε τον σκόρερ της Βέρντερ, Οζίλ. Η συμμετοχή των δύο Ελλήνων παικτών ήταν η πρώτη στην ιστορία των τελικών του Κυπέλλου.