Τρίτη 21 Ιουλίου 2009

ΑΕΚ: Ισόπαλη 1-1 με την Κλουζ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το πρώτο εφετινό φιλικό της ΑΕΚ στο γήπεδο του Ζέεφελντ, με αντίπαλο την ρουμανική Κλουζ. Το μοναδικό τέρμα της «Ένωσης», η οποία είχε δοκάρι στο 86΄ με τον Τζιμπούρ, σημείωσε ο Μπλάνκο, ενώ οι Ρουμάνοι είχαν ισοφαρίσει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κανοτού στο 60ο λεπτό.
Στο 4΄, η μπάλα από την κοντινή προβολή του Κυργιάκου πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Νούνο Κλάρο, με τους Ρουμάνους να ισοφαρίζουν τις ευκαιρίες στο 23΄ όταν το πλασέ του Τέακ απέκρουσε με υπερένταση ο Σάχα. Στο 38΄ από το φάουλ του Σκόκο ο Μπλάνκο από κοντά άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, για να έρθει η ισοφάριση στο 60΄, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κανοτού. Στο 84΄ , ο Τραορέ με κοντινό σουτ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Σάχα, για να έρθει δύο λεπτά αργότερα το δοκάρι από πλευράς ΑΕΚ, μετά το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Τζιμπούρ.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Α΄ ημίχρονο: Σάχα, Καφές, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Ενσαλίβα, Μαντούκα, Μπλάνκο, Μπερνς, Σκόκο, Γεωργέας, Κυργιάκος.
Β΄ ημίχρονο: Σάχα, Κουτρομάνος, Άλβες, Μανωλάς, Καράμπελας, Μάκος, Γιαχάγια, Ταχτσίδης, Χετεμάι, Ντιούφ, Τζιμπούρ.