Πέμπτη 23 Ιουλίου 2009

"Κλάταρε" και αποκλείστηκε...

Δεν τα κατάφερε η Λάρισα... Η εικόνα του πρώτου μέρους και το γκολ του Θανάση Τσίγκα στο 28' έκανε τους φίλους της να πιστέψουν στην ανατροπή. Στο δεύτερο μέρος όμως εμφανίστηκε μια άλλη ομάδα στο "Αλκαζάρ" και το τέρμα του Γκρέτα Σίγκουρτσον, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 75' αποτέλεσε απλά την ταφόπλακα στα ευρωπαϊκά όνειρα των "βυσσινί".

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε την ομάδα του με δύο αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που ξεκίνησε στην Ισλανδία. Ο Μάλαρζ κάθισε κάτω από τα δοκάρια (αντί του Σέρεμετ) ενώ και ο Τουμέρ Μετίν πήρε θέση πίσω από τον Τσίγκα, που ήταν και πάλι ο μοναδικός προωθημένος. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με τους ίδιος έντεκα, μένοντας πιστοί στο δόγμα... "ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει".

Τα πράγματα όμως ήταν αρκετά ζόρικα γι' αυτούς από το ξεκίνημα καθώς η ΑΕΛ μπήκε πολύ επιθετικά και έδειξε από την αρχή τη διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο δραστήριος Τουαμά προσπάθησε να ανοίξει το σκορ με ωραίο γυριστό όμως ο Μάνιουσον έσωσε την Ρέικιαβικ. Ο ίδιος παίκτης απείλησε την εστία των Ισλανδών και στο 13' ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τουμέρ Μετίν να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση.

Τελικά το "Αλκαζάρ" σηκώθηκε στο... πόδι στο 28'. Ο Ρομέου βρήκε εξαιρετικά τον Σίμιτς μέσα στην περιοχή, εκείνος όχι μόνο κατέβασε όμορφα αλλά έδωσε το μισό γκολ στον Τσίγκα, που δεν συνάντησε πρόβλημα να κάνει τα υπόλοιπα. Δηλαδή να στείλει απλά την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-0.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι "βυσσινί" μπορούν να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή, εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος μια... άλλη ομάδα. Χωρίς την απαιτούμενη φυσική κατάσταση, οι πάικτες του Ουζουνίδη "ξεφούσκωσαν" γρήγορα, σταμάτησαν να είναι απειλητικοί για την εστία του Μάνιουσον, με αποτέλεσμα η πρόκριση να αρχίσει να... χλομιάζει.

Και στο 75ο λεπτό να κάνει... φτερά, όταν ο στόπερ, Γκρέτα Σίγκουρντσον -τελευταίος υποψήφιος για να κάνει τη... ζημιά- εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της ελληνικής άμυνας και έστειλε με κοντινή προβολή την μπάλα στα δίχτυα.

Το τέρμα αυτό έβαλε τέλος στα όποια όνειρα της ΑΕΛ για πρόκριση και τα υπόλοιπα λεπτά παίχτηκαν απλά επειδή έτσι έπρεπε να γίνει. Το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, που έγραψε μια από τις... μαύρες σελίδες στην ευρωπαϊκή ιστορία της θεσσαλικής ομάδας.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε
3' Ένα μακρινό φάουλ από τον Μπενέντικσον, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ
9' Σέντρα του Τριποτσέρη από δεξιά, ο Σίμιτς έστρωσε την μπάλα για τον Τουάμα, που έπιασε το γυριστό με τον Μάγκνουσον να διώχνει και τον Σίμιτς στη συνέχεια να στέλνει αστοχεί από κοντά. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς
12' Σουτ του Τσίγκα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας της Ρέικιαβικ
13' Σουτ του Τουάμα με το αριστερό, άουτ
ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ21' Πρώτη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Γκρέταρ Σίγκουρτσον για μαρκάρισμα από πίσω στον Τσίγκα
23' Σέντρα του Μπουκουβάλα από αριστερά, ο Τσίγκας γύρισε ωραία την μπάλα όμως ο αμαρκάριστος Μετίν από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ και έχασε τεράστια ευκαιρία
27' Δυνατό σουτ του Χάουκσον έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μάλαρζ
28' 1-0 ΓΚΟΟΟΛEξαιρετική μπαλιά του Ρομέου με το αριστερό, ο Τσίγκας κοντρόλαρε ωραία την μπάλα, την γύρισε στον αμαρκάριστο Τσίγκα που δεν είχε πρόβλημα με ψύχραιμο πλασέ να ανοίξει το σκορ
Αυτό ήταν το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ στην καριέρα του Θανάση Τσίγκα
38' Φάουλ του Μετίν, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια
45' Σέντρα του Τουάμα με το αριστερό από τη δεξιά πλευρά, η μπάλα κατέληξε απευθείας στα χέρια του Μάγκνουσον

46' ΑΛΛΑΓΗΟ Τακεφούσα, που είχε σκοράρει στο πρώτο ματς, πέρασε στη θέση του Μπενέντικσον
49' Σουτ του Χάουκσον από πλάγια θέση δεξιά, άουτ. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ενώ η άμυνα των "βυσσινί" αδράνησε
51' Σουτ του Μπουκουβάλα με το δεξί έξω από την περιοχή, άουτ
57' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Γκούντιονσον για καθυστέρηση
60' Η εικόνα της Λάρισας στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης, δεν θυμίζει σε τίποτα εκείνη του πρώτου μέρους
64' Σέντρα του Τσίγκα από δεξιά, ο Σίγκουρτσον έπιασε αέρα όμως πρόλαβα να βάλει το τάκλιν, που κόντραρε στο πόδι του Μετίν με την μπάλα να καταλήγει άουτ, σε μια καλή στιγμή για τη Λάρισα
69' ΑΛΛΑΓΗΟ Λαμπρόπουλος στη θέση του Σίμιτς
75' 1-1 ΓΚΟΟΟΛKόρνερ για τους φιλοξενούμενους από δεξιά με τον Χάουτσον, η άμυνα της ΑΕΛ αδράνησε και ο στόπερ της Ρέικιαβικ, Γκρέτα Σίγκουρντσον βρήκε την ευκαιρία με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στα όνειρα της ελληνικής ομάδας για πρόκριση
76' ΑΛΛΑΓΗΟ Σιατραβάνης στη θέση του Βλασόπουλου
82' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Νταμπίζα
83' ΑΛΛΑΓΗΟ Τουάμα στη θέση του Μούλερ
85' ΑΛΛΑΓΗΟ Γκούναρσον στη θέση του Μπ. Σίγκουρντσον
86' ΑΛΛΑΓΗΟ Γιόχανσον στη θέση του Γιόνσον

Γήπεδο: "Αλκαζάρ"
Διαιτητής: Μάριγιο Στραχόνια (Κροατία)

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Τριποτσέρης, Νταμπίζας, Ααράμπ, Μπουκουβάλας, Βλασόπουλος (76' Σιατραβάνης), Τουάμα (83' Μιούλερ), Ρομέου, Σίμιτς (46' Λαμπρόπουλος), Μετίν, Τσίγκας
Ρέκιαβικ (Λόγκι Ολαφσον): Μανιούσον, Γκρ. Σίγκουρντσον, Μπ. Γκούντιονσον, Σάεβαρσον, Φριντγκέιρσον, Χάουκσον, Μπενέντικσον (46' Τακεφούσα), Μπ. Σίγκουρντσον (85' Γκούναρσον), Ρούτχερς, Γιόνσον (86' Γιόχανσον), Ζορντάο