Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2009

2η η Μίλαν

Συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στο Τζουτζέπε Μεάτσα, όπου η Μίλαν επικράτησε με 4-3 της Κάλιαρι και πέρασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ένα βαθμό περισσότερο από τη Γιουβέντους, που έχει έναν αγώνα λιγότερο. Ο Τότι έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά για τη Ρόμα για ακόμα μία φορά, καθώς πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη επί της Μπάρι. Λάτσιο και Νάπολι έμειναν στο 0-0, ενώ η Σαμπντόρια επικράτησε με 2-1 της Κίεβο και βρίσκεται στην τέταρτη θέση.

Μίλαν – Κάλιαρι 4-3 (5’Ζέεντορφ, 39΄Μποριέλο, 40’Πάτο, 62’Ροναλντίνιο(πεν.) – 9’Μάτρι, 30’Λατσάρι, 69’Νενέ)

Οι δύο ομάδες έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις που είχαν, καθώς πριν τη συμπλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών είχαν μπει δύο γκολ. Ο Ζέεντορφ άνοιξε το σκορ για τους μιλανέζους στο 5ο λεπτό, μετά από άψογη συνεργασία με τον Μποριέλο. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με τον Μάτρι να κάνει το 1-1 στο 8’ και να φτάνει τα πέντε συνολικά γκολ για την φετινή περίοδο.

Στο 30ο λεπτό ο Ντίντα πραγματοποίησε διπλή απόκρουση αλλά την τρίτη φορά ο Λατσάρι τον νίκησε και με κοντινό πλασέ έβαλε μπροστά στο σκορ την Κάλιαρι με 2-1. Δεν πρόλαβαν όμως να χαρούν για πολύ το προβάδισμά τους οι φιλοξενούμενοι, καθώς στο 38’ ο Μποριέλο ισοφάρισε σε 2-2 και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πάτο έγραψε το 3-2.

Σε ανάλογους ρυθμούς κύλησε και η επανάληψη με την κάθε ομάδα να πετυχαίνει από ένα γκολ. Στο 60’ ο Αστόρι έριξε τον Μποριέλο στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και από εκεί ο Ροναλντίνιο δεν αστόχησε, πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ των "ροσονέρι". Οκτώ λεπτά αργότερα ο Νενέ, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο πέντε λεπτά νωρίτερα, διαμόρφωσε το τελικό 4-3, με την Κάλιαρι να μην μπορεί να πετύχει κάτι περισσότερο.

Ρόμα – Μπάρι 3-1 (6’(πεν.), 14’, 28’Τότι – 74’ Αντρεόλι (αυτ.) )

Τον Φραντσέσκο Τότι είχε να αντιμετωπίσει η Μπάρι ουσιαστικά, με τον αρχηγό να πετυχαίνει χατ τρικ για τους ρωμαίους πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 30λεπτο. Στο 6’ ο ιταλός άσος δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους και 8 λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 με ένα εκπληκτικό σουτ. Στο 28’... ολοκλήρωσε το έργο του και νίκησε για τρίτη φορά τον Ζιλέτ. Το γκολ της τιμής για την Μπάρι ήρθε από πόδια ρωμαίου, καθώς ο Αντρεόλι έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο (21/11):
Μπολόνια – Ιντερ 1-3 (23’Ζαλαγιέτα – 22’Μιλίτο, 41’Μπαλοτέλι, 72’Καμπιάσο)
Φιορεντίνα – Πάρμα 2-3 (26΄,62΄Τζιλαρντίνο – 30’ Αμορούζο,52΄Μποζίνοφ,67΄Λανζαφάμε)