Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2009

Η Κέρκυρα συνεχίζει δυνατά

Ακάθεκτη συνεχίζει η Κέρκυρα την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα της Β` Εθνικής. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πέρασε νικηφόρα από την Καλαμάτα, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 1-0 και παραμένει μόνη πρώτη στην βαθμολογία. Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Δόξα Δράμας, η οποία επιβλήθηκε της Ρόδου με 1-0 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του πίνακα. Την Δόξα μιμήθηκε ο Παναιτωλικός, ο οποίος κατέκτησε το "τρίποντο" στον Εύοσμο, κερδίζοντας 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα και πλησίασε στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Η Κέρκυρα συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς την Σούπερ Λίγκα, καθώς κέρδισε, με γκολ του Σίλβα, την Καλαμάτα εκτός έδρας και συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Β` Εθνικης. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ έχει καταφέρει να "χτίσει" και μία διαφορά έξι βαθμών από τους ισόβαθμους στην δεύτερη θέση, Εθνικό και Δόξα Δράμας.

Στην δεύτερη θέση του πίνακα, σε ισοβαθμία με τον Εθνικό, ανέβηκε η Δόξα Δράμας, μετά την εκτός έδρας νίκη της 1-0 επί της Ρόδου. Το γκολ για τους δραμινούς πέτυχε ο Παρμαξίδης, πέντε λεπτά πριν την εκπνοή του 90λεπτου.

Στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας πλησίασε ο Παναιτωλικός, ο οποίος έφυγε από τον Εύοσμο με το "τρίποντο" της νίκης, 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0, με γκολ των Ζουρούδη και Θεοδωρίδη, ενώ οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-2, με πέναλτι του Μπεκιάρη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκορερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (20/11)
Πανσερραϊκός - Εθνικός 0-1 (74` Ροντρίγκο)

Σάββατο (21/11)
Πιερικός - ΟΦΗ 1-2 (37` Μακρής - 26` Οργκανίστα, 82` Μανούσος)

Κυριακή (22/11)
Ηλιούπολη - Διαγόρας 2-0 (45` Παραράς, 64` Δημήτρης)
Ρόδος - Δόξα Δράμας 0-1 (85` Παρμαξίδης)
Θρασύβουλος - Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0 (39` Ντελγκάδο, 44`, 60` Καραμαλίκης)
Ιωνικός - Αιγάλεω 2-1 (15` Γεωργίου, 67` Κεφαλούκος - 87` Τσαμπούρης (π))
Καλαμάτα - Κέρκυρα 0-1 (73` Σίλβα)
Αγροτικός Αστέρας - Παναιτωλικός 1-2 (62` Μπεκιάρης (π) - 31` Ζουρούδης, 45` Θεοδωρίδης)