Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2009

Πήρε βαθμό στα Γιάννενα ο Λεβαδειακός

Ο Μπάρκογλου από την προπόνηση του Λεβαδειακού ΠΑΣ Γιάννενα και Λεβαδειακος ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο γήπεδο των Ζωσιμάδων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 29' με τον Ανδράλα να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν τρία λεπτά αργότερα με γκολ του Μπάρκογλου. Πολύ καλύτερη στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Παράσχου, είχε ευκαιρίες να πάρει το ματς.

Ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο ήταν "συμπυκνωμένο" στο τρίλεπτο 29' -32', διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν τα δύο γκολ. Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ανδράλα, σε φάση διαρκείας στην άμυνα των Βοιωτών κι ενώ είχε προηγηθεί προσπάθεια του Σιαλμά.

Η χαρά των παικτών του Παράσχου, όμως, δεν κράτησε πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Μπάρκογλου ισοφάρισε, αξιοποιώντας τη σέντρα του Ναπολεόνι.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ ανέβασε την απόδοσή του, δημιούργησε τις προυποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ όμως τελικά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Καρακώστα στις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Μια κεφαλιά του Μαϊστόροβιτς στο 53' κι ένα πλασέ του Σιαλμά στο 58' που εξουδετέρωσε ο Καρακώστας ήταν οι καλές στιγμές της ομάδας των Ιωαννίνων, ενώ ο Λεβαδειακός απείλησε στο 82', με τον Ναπολεόνι να πλασάρει και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζαφειρόπουλου.

Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρας ισοπαλία του ΠΑΣ στο πρωτάθλημα ενώ ήταν η πρώτη φορά που ο Λεβαδειακός καταφέρνει να πάρει βαθμό μακριά από τη Λιβαδειά.

Η εξέλιξη του αγώνα
1 To παιχνίδι ξεκίνησε
5 Ο Ναπολεόνι βρήκε χώρο και μπήκε μέσα στην περιοχή επικίνδυνα όμως ο Μαϊστόροβιτς πρόλαβε και του έβαλε την προβολή, παραχωρώντας κόρνερ
10 Σέντρα του Ναπολεόνι από αριστερά, κεφαλιά του Μαρτορέλ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
12 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΠρώτη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Ανδράλλας για μαρκάρισμα στον Μπάρκογλου από πίσω
18 Φάουλ του Κανακούδη, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια, στην πρώτη αξιόλογη φάση του ΠΑΣ στον αγώνα
22 Νέο φάουλ του Κανακούδη, η μπάλα πέρασε από όλους, άουτ
29 1-0 ΓΚΟΟΟΛΣύγχυση στα καρέ του Λαβαδειακού, ο Καρακώστας δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Ανδράλας σε δεύτερο χρόνο μετά από προσπάθεια του Σιαλμά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας
32 1-1 ΓΚΟΟΟΛΑμεση απάντηση για την ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ. Ο Ναπολεόνι έκανε την παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά, ο Μπάρκογλου από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ζαφειρόπουλου
34 Σέντρα του Μπράνκο από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε και πήρε τροχιά προς τα δίχτυα ωστόσο ο Ζαφειρόπουλος απομάκρυνε τον κίνδυνο
38 Επικίνδυνο φάουλ του Σαϊτιώτη, άουτ
43 Ο Κόλτζος βρήκε μέτρα στο γήπεδο, προχώρησε ανενόχλητος εώς την περιοχή του ΠΑΣ, σούταρε όμως ο Ζαφειρόπουλος σωτήρια απομάκρυνε

46 ΑΛΛΑΓΗΟ Μπακαγιόκο στη θέση του Ντιμπαλά
51 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Μουλόπουλο για μαρκάρισμα στον Κανακούδη
53 Σέντρα του Κανακούδη, κεφαλιά του Μαϊστόροβιτς, έδιωξε εντυπωσιακά και σωτήρια ο Καρακώστας σε κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ
57 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Μασάδο για φάουλ στον Σαϊτιώτη
59 Ο Σιαλμάς από πλάγια θέση δεξιά πλάσαρε αδύναμα με αποτέλεσμα ο Καρακώστας να μπλοκάρει με ευκολία
60 ΑΛΛΑΓΗΔιπλή αλλαγή για τον Λεβαδειακό, Σερζίνιο και Πάουλο Κόστα στις θέσεις των Μπράνκο και Ταραλίδη
63 Δυνατό φάουλ του Σαϊτιώτη, η μπάλα πέρασε δίπλα από δεξί δοκάρι του Καρακώστα
66 ΑΛΛΑΓΗΟ Βασιλείου στη θέση του Μπαλβορίν
70 ΑΛΛΑΓΗΟ Βαγγελής στη θέση του Σιαλμά
75 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Γάτσο, που βρίσκεται στον πάγκο, για διαμαρτυρία
78 Διαγώνιο σουτ του Βαγγελή με το αριστερό, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Καρακώστας
80 ΑΛΛΑΓΗΟ Μιχαλόπουλος στη θέση του Κανακούδη
82 Ο Ναπολεόνι μόνος του μέσα στην περιοχή επιχείρησε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε άουτ στην πρώτη ευκαιρία του Λεβαδειακού στο δεύτερο μέρος!
90+ Σουτ του Βαγγελή, η μπάλα κόντραρε σε πόδια και κατέληξε κόρνερ στην τελευταία φάση του αγώνα

Γήπεδο: Οι Ζωσιμάδες Εθνικό
Διαιτητής: Τάσος Κάκος (Κέρκυρα)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Ζαφειρόπουλος, Ντάσιος, Κώτσιος, Κανακούδης (80' Μιχαλόπουλος), Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Σιαλμάς (70' Βαγγελής), Ανδράλας, Μαϊστόροβιτς, Ντιμπαλά (46' Μπακαγιόκο), Σκαρντουέλι
Λεβαδειακός (Κίκε Ερνάντεθ): Καρακώστας, Μουλόπουλος, Μασάδο, Μαρτορέλ, Κόλτζος, Ζησόπουλος, Μπράνκο (60' Σερζίνιο), Ταραλίδης (60' Πάουλο Κόστα), Ναπολεόνι, Μπαλβορίν (66' Βασιλείου), Μπάρκογλου