Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2009

Ήττα για Ηρακλή 64-80 από τον Παναθηναικό

Ο Παναθηναικός επικράτησε στο Ιβανώφειο του Ηρακλή με 80-64 και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό μιας και ξεκίνησε με εικοσάλεπτη καθυστέρηση επειδή το παρκέ γέμισε από χαρτάκια που πέταξαν οι φίλαθλοι του Ηρακλή που γέμισαν ασφυκτικά το Ιβανώφειο, το οποίο όμως εκκενώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο επειδή πετάχθηκαν και πάλι χαρτάκια με τους διαιτητές να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο. Ο αγώνας συνεχίστηκε όταν άδειασε το γήπεδο.
1ο δεκάλεπτο: 10-8, 13-10, 15-18, 21-21.
2ο δεκάλεπτο: 22-30, 24-32, 29-45, 29-47.
3ο δεκάλεπτο: 32-53, 37-55, 45-62.
4ο δεκάλεπτο: 52-66, 55-71, 64-80.

Ενα δεκάλεπτο, το πρώτο, διήρκησε η αντίσταση του Ηρακλή απέναντι στον πολυνίκη του θεσμού, Παναθηναϊκό. Ο «Γηραιός» δεν «βραχυκύκλωσε» από την ασφυκτική άμυνα των «πρασίνων» και με τους Κέκελη, Μπούτσι να εκτελούν από τα 6.25 κατάφερε ελέγξει το παιχνίδι. Στο 3ο λεπτό ο Ελληνας γκαρντ διαμόρφωσε το 5-4, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπούτσι έδωσε στον Ηρακλή για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων (13-10). Διαμαντίδης και Νίκολας πάντως «απάντησαν» και με δύο διαδοχικά τρίποντα διαμόρφωσαν το 18-15 υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντίσταση τους και με τον Λαμπρόπουλο να βρίσκει λύσεις κάτω από το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να μπουν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ 21-21. Τα πράγματα όμως άλλαξαν στη συνέχεια και οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη στην περιφέρεια και τον Μπατίστ κοντά στο αντίπαλο καλάθι έτρεξαν αρχικά ένα επιμέρους σκορ 11-1, εκτόξευσαν στο 15′ τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32-22), ενώ χωρίς να απειληθουν πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +18 (47-29).
Στις αρχές της τρίτης περιόδου η φροντ λάιν του Παναθηναϊκού έκανε άριστα τη δουλειά της και η διαφορά έφτασε τους +24 πόντους (29-53, στο 22′). Μπούτσι και Καραποστόλου προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά από τα 6.25, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 55-37. Μπατίστ και Πέκποβιτς, πάντως, δεν πτοήθηκαν, και συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά, ενώ δύο λεπτά και 58» πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου και ενώ το σκορ ήταν 57-40 υπέρ του Παναθηναϊκού οι διαιτητές προχώρησαν στη διακοπή του αγωνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +17 (62-45). Στον… επίλογο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έριξε το ρυθμό του, αλλά έχοντας εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας δεν ανησύχησε μέχρι το τελικό 80-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καρακατσούνης, Σταματόπουλος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λευτέρης Κακιούσης): Κάστλ 4, Κέκελης 5 (1), Λαμπρόπουλος 13, Λάππας 4, Καραποστόλου 3 (1), Πέτροβιτς 13 (1), Τσαμάτος 4, Μπούτσι 16 (4), Δέσπος 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζελιμιρ Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 2, Τέπιτς 4, Σπανούλης 10, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 17, Φώτσης 11 (2), Γιασικεβίτσιους, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8 (2), Πέκοβιτς 7, Καλάθης 2. Πηγη Μετροσπορ