Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2009

Πέρασε από το Ιβανώφειο

http://www.novasports.gr/media/66491.jpg Σε ένα παιχνίδι ντροπή για το ελληνικό μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Ηρακλή (80-64) και επί της ουσίας εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου. Το παιχνίδι διακόπηκε πολλές φορές και εν τέλει οι εξέδρες εκκενώθηκαν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός συνάντησε δυσκολίες μόνο για ένα δεκάλεπτο και στη συνέχεια� πάτησε το γκάζι για να «χτίσει» και διαφορά. Ο Ηρακλής προηγούνταν σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο εν τέλει έληξε με 21-21. Από εκεί κι έπειτα, οι πράσινοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και δεν άφησαν περιθώρια στον Ηρακλή. Πάντως, ο Λευτέρης Κακιούσης κράτησε περισσότερο από ό,τι έπρεπε στο παρκέ τον Τέρελ Καστλ αντί του Σπύρου Κέκελη. Ο Ελληνας πλέι μέικερ μέχρι εκείνο το σημείο τα πήγαινε περίφημα, ενώ ο Καστλ προσπάθησε να ρίξει τον ρυθμό του Ηρακλή μόνος του, κάτι που βοήθησε στο έπακρον τον Παναθηναϊκό να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων. Μέχρι το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και δεν άφησαν άλλα περιθώρια στους Θεσσαλονικείς.

Στο εξωαγωνισιτκό κομμάτι, οι οπαδοί του Ηρακλή έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους. Πέταξαν στο παρκέ χαρτάκι και άναψαν καπνογόνα με συνέπεια το παιχνίδι να καθυστερήσει να ξεκινήσει για 15 λεπτά. Εν συνεχεία κάθε φορά που η ομάδα του πετύχαινε καλάθι πετούσαν εκ νέου χαρτάκια προκειμένου να καθυστερήσουν την επίθεση του Παναθηναϊκού. Ασφαλώς αυτά δεν υπάρχουν και δεν έχουν χώρο στο ελληνικό μπάσκετ. Είναι κρίμα για μία ομάδα που προσπαθεί να επιστρέψει στην Α1 να τα κάνει� μαντάρα στην πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάζεται για να προβληθεί. Τέτοιες συνθήκες κάνουν κακό στο ελληνικό μπάσκετ και η Α1 των χιλίων προβλημάτων μόνο κάτι τέτοιο δεν έχει ανάγκη. Αν δηλαδή σε ένα παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό συμβαίνουν αυτά, τότε τι θα γίνει σε ένα κρίσιμο ματς παραμονής; Το παιχνίδι διακοπτόταν κάθε τρεις και λίγο μέχρι το 27�, οπότε οι διαιτητές που έκαναν υπομονή σε όλο το ματς δεν άντεξαν και ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου για να παιχτούν τα τελευταία 13 λεπτά του αγώνα.

Το φύλλο αγώνα είναι επιβαρυντικό για τον Ηρακλή
Αναλυτικά στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές της συνάντησης κ.κ Αναστόπουλος, Καρακατσούνης και Σταματόπουλος, σημείωσαν τα εξής: "Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση 20 λεπτών περίπου, επειδή πετάχτηκαν χαρτιά, κροτίδες και ταυτόχρονα υπήρχε εξίβρυση παικτών του Παναθηναϊκού. Επίσης, 6'.12'' πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου πετάχτηκε μπουκάλι με πλαστικό νερό, έγινε προειδοποίηση στη γηπεδούχο ομάδα ότι σε επανάληψη των παραπάνω, θα υπήρχε εκκένωση του γηπέδου. Στο 2'.58'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου πετάχτηκαν κροτίδες, βαρελότα, αναπτήρες, κέρματα, δυναμιτάκια, μπουκάλι με ρετσίνα και λοιπά αντικείμενα. Τότε εκλήθησαν και ενημερώθηκαν οι παράγοντες των ομάδων και ο αστυνομικός διευθυντής ότι για να συνεχιστεί ο αγώνας θα έπρεπε να εκκενωθεί το γήπεδο. Το γήπεδο εκκενώθηκε, το παιχνίδι ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε κανονικά".

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 29-47, 45-62, 64-80

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λευτέρης Κακιούσης): Κάστλ 4, Κέκελης 5 (1), Λαμπρόπουλος 13, Λάππας 4, Καραποστόλου 3 (1), Πέτροβιτς 13 (1), Τσαμάτος 4, Μπούτσι 16 (4), Δέσπος 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζελιμιρ Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 2, Τέπιτς 4, Σπανούλης 10, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 17, Φώτσης 11 (2), Γιασικεβίτσιους, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8 (2), Πέκοβιτς 7, Καλάθης 2.Πηγη Novasports