Τετάρτη 30 Δεκεμβρίου 2009

Νίκη με Τόρες η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ πέρασε με 1-0 από το "Βίλα Παρκ", χάρη σε γκολ του Φερνάντο Τόρες στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Η Άστον Βίλα ήταν καλύτερη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες, αλλά τελικά πλήρωσε τη δυστοκία της, με τον Ισπανό επιθετικό να χαρίζει στους "κόκκινους" την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους μετά από ακριβώς ένα μήνα (2-0 επί της Έβερτον). Ο Σωτήρης Κυργιάκος δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Ραφαέλ Μπενίτεθ και παρακολούθησε την αναμέτρηση από τον πάγκο. Άστον Βίλα: Φρίντελ, Λ. Γιάνγκ, Νταν, Κουέγιαρ, Γουόρνοκ, Ντάουνινγκ (79' Σίντγουελ), Μίλνερ, Πετρόφ, Ρίο-Κόκερ (72' Ολμπράιτον), Κάριου, Αγκμπονλαχόρ Λίβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον (89' Σκρτελ), Άγκερ, Ινσούα, Κάραγκερ, Ακουιλάνι (77' Μπάμπελ), Τζέραρντ, Μπεναγιούν (94' Αουρέλιο), Λούκας, Τόρες, Κάουτ Μπόλτον-Χαλ 2-2 Με δύο γκολ του Στίβεν Χαντ στο δεύτερο ημίχρονο, η Χαλ έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το "Reebok Stadium", αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Μπόλτον. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 20 ο Κλάσνιτς, ενώ ο Ντέιβις διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 61ο λεπτό. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ιρλανδός μέσος της Χαλ, ο οποίος στο 71' και στο 78' νίκησε τον Γιασκελάινεν, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Μπόλτον: Γιασκελάινεν, Ρόμπινσον, Κέιχιλ, Νάιτ, Στέινσον, Μουάμπα, Τέιλορ, Κόεν, Λι, Ντέιβις, Κλάσνιτς (75' ΜακΚάν) Χαλ: Μάιχιλ, Ντόσον, Γκάρντνερ, Μεντί, Ζαγιάτ, Χαντ, Μπόατενγκ, Ολοφιντζάνα (75' Ζεοβάνι), Φάγκαν, Άλτιντορ (54΄Μπάρμπι), Γκαρσία (64' Φένεγκορ οφ Χέσελινκ)