Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2010

Η Στουτγκάρδη διέσυρε τη Ντόρτμουντ

Φάση από τον αγώνα Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ Η Στουτγκάρδη συνέχισε τις εντυπωσιακές εντός έδρας εμφανίσεις συντρίβοντας 4-1 την Ντόρτμουντ και κόβοντας το δρόμο στην αντίπαλό της, η οποία με νίκη θα μπορούσε να πλησιάσει σε απόσταση βολής την πρώτη τριάδα.Η νίκη των γηπεδούχων ήρθε με αντεπίθεση διαρκείας στο β' μέρος.

Στην κορυφή και πάλι η Λεβερκούζεν
Στο +2 από την Μπάγερν εξακολουθεί να βρίσκεται η Λεβερκούζεν, η οποία κατάφερε να νικήσει 3-1 τη Φράιμπουργκ δείχνοντας ότι είναι σε θέση να αντέξει την πίεση του πρωταθλητισμού, ευελπιστώντας να ακολουθήσει το παράδειγμα της Βόλφσμπουργκ την περασμένη περίοδο.

Ενα «εκρηκτικό» πεντάλεπτο προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για τη Λεβερκούζεν, προκειμένου να επανέλθει στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος. Η Μπάγερ σκόραρε τρεις φορές στο διάστημα 36΄-40΄ και έφτασε άνετα στο τελικό 3-1 επί της Φράιμπουργκ στην «Μπάι Αρένα».