Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2010

Ευρωλίγκα-Αποκλείστηκε ο Παναθηναϊκός

Απογοητευμένος από τον αποκλεισμό ο Ομπράντοβιτς Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Μπαρτσελόνα με 70-67 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της Ευρωλίγκα. Οι "πράσινοι" κατάφεραν να χάσουν μία διαφορά εννιά πόντων πέντε λεπτά πριν το φινάλε κι έτσι απώλεσαν και τον δεύτερο στόχο της χρονιάς. Πλέον τους απομένει μόνο το πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός απογοήτευσε και πάλι τους φιλάθλους του που έδωσαν δυναμικό παρών στο ΟΑΚΑ, καθώς κάλλιστα θα μπορούσε να είχε νικήσει την Μπαρτσελόνα και να είχε ελπίδες. Παρ' όλα αυτά, οι πράσινοι για μία ακόμη φορά δεν είχαν διάρκεια στην απόδοσή τους και τέτοια λάθη η Μπαρτσελόνα δεν τα συγχωρεί.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά και μόλις στο 5' είχε χτίσει διαφορά 14 πόντων (19-5). Οι "πράσινοι" αιφνιδίασαν τους Ισπανούς, καθώς μπήκαν στο παρκέ "αφηνιασμένοι" και με εξαιρετική ευστοχία στα σουτ πήραν μεγάλο προβάδισμα. Η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου και κατάφερε να κλείσει τη διαφορά στους τέσσερις (20-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Εντυπωσιακή διακύμανση είχε και η δεύτερη περίοδος ανάμεσα σε δύο πολύ μεγάλες ομάδες. Οι Μπλαουγκράνα αντέστρεψαν πλήρως την κατάσταση και μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και διαφορά. Με δύο τρίποντα του Ρότζερ Γκριμάου, λοιπόν, η Μπαρτσελόνα προσπέρασε με 31-24 στο 16�χάρης κυρίως στην εξαιρετική της άμυνα. Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησαν ακριβώς το ίδιο... όπλο και με επί μέρους σκορ 13-6 έως το τέλος του ημιχρόνου είχαν πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (37-33). Στο πρώτο ημίχρονο ο Νίκολα Πέκοβιτς ήταν εξαιρετικός και ολοκλήρωσε με 18 πόντους σε 16 λεπτά.

Η τρίτη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στον Παναθηναϊκό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο το "τριφύλλι" πήρε ακόμη και διαφορά έντεκα πόντων (55-44). Ιδια ήταν η εικόνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους πράσινους να προσπερνούν και πάλι με έντεκα πόντους 61-50 πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Εκεί πήρε μπροστά η ομάδα της Καταλονίας.

Με ένα σερί 10-0 μείωσε στον ένα πόντο (61-60). Ένα λεπτό πριν το τέλος οι Μπλαουγκράνα προηγήθηκαν με 66-64 και εν συνεχεία με 68-64 με δύο εύστοχες βολές του Ναβάρο. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε τρίποντο με 13" να απομένουν και μείωσε σε 68-67. Ο Ναβάρο δεν λάθεψε από τη γραμμή των βολών, αλλά ο Νίκολας αστόχησε σε τρίποντο της απελπισίας στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 37-33, 55-44, 67-70

ΠΑΟ (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 7 (1), Περπέρογλου 1, Μπατίστ 8, Φώτσης 6 (1), Χάισλιπ 4, Νίκολας 5 (1), Διαμαντίδης 13 (2), Πέκοβιτς 20, Γιασικεβίτσιους.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Μπαζίλε 3 (1), Ρούμπιο 3, Λάκοβιτς 8 (2), Ναβάρο 15 (1), Βάσκεζ 6, Ν'Ντονγκ 5, Μόρις, Σάντα, Λόρμπεκ 10, Μάικλ 11 (1), Γκριμάου 9 (3).