Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2010

Λύγισε το Μαρούσι

Δεν έφταναν οι 19 πόντοι του Πελεκάνου Το Μαρούσι πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι καλό στο Βελιγράδι. Η ομάδα των βορείων προαστίων ηττήθηκε από την Παρτιζάν με 79-76 στα "Χάλα Πιονίρ". Βέβαια το Μαρούσι κράτησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (οκτώ πόντοι) και έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης

Το Μαρούσι ξεκίνησε δυνατά και δεν φοβήθηκε την κατάμεστη και επιβλητική "Χάλα Πιονίρ". Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε δυνατή άμυνα και έβγαλε ελεύθερα σουτ με συνέπεια να πάρει από νωρίς προβάδισμα. Εκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-21. Οι παίκτες της Παρτιζάν το είχαν ρίξει στο ξύλο και μοιραία οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά φάουλ. Αυτό βοήθησε περισσότερους τους Σέρβους που είχαν πολύ καλύτερα ποσοστά στις βολές.

Παρ' όλα αυτά, ένα ξέσπασμα του Αμαρουσίου στα μέσα της δεύτερης περιόδου έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους οκτώ πόντους (29-37) και μέχρι το ημίχρονο (40-45) η ομάδα των βορείων προαστίων είχε τον έλεγχο. Με τρίποντο του Βέσελι οι Σέρβοι προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 28' με 54-52 την ώρα που το Μαρούσι είχε κάποια προβλήματα στην άμυνα. Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (60-56) στο 31', αλλά δύο σερί τρίποντα του Μιχάλη Πελεκάνου έδωσαν και πάλι προβάδισμα στο Μαρούσι (60-62).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβρισκε λύσεις στην επίθεση και το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Παρτιζάν πραγματοποίησε ένα επί μέρους σκορ 10-2, προηγήθηκε με 74-68. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν τα παράτησαν. Με σερί 4-0 μείωσαν στους δύο (74-72) ένα λεπτό πριν από το φινάλε και ο Μιχάλης Πελεκάνος έχασε τρίποντο για το προσπέρασμα. Εκτοτε οι δύο ομάδες πήγαν στη διαδικασία των βολών. Ο Μπίλι Κις αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 58-56, 79-76

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Ρόμπερτς 14 (1), ΜακΚάλεμπ 20, Κέτσμαν 8 (2), Μιλόσεβιτς, Ράσιτς 2, Μίτροβιτς, Μπόζιτς 9 (2), Μάριτς 11, Βέσελι 9 (1), Ντέκιτς, Βράνιες 4.
ΜΑΡΟΥΣΙ: Κις 11, Πελεκάνος 19 (5), Μπατής 1, Χόμαν 10, Νάτσφεϊ 4 (1), Μαυροειδής 6, Καλάθης, Καιμακόγλου 13 (3), Λούκας 11 (1).