Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010

Δύσκολη νίκη για Μπαρτσελόνα

Δύσκολο βράδυ πέρασε η Μπαρτσελόνα απέναντι στη Μάλαγα, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1. Οι καταλανοί βρέθηκαν απέναντι σε μία πολύ καλά οργανωμένη άμυνα, ωστόσο πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και ανέβηκαν ξανά στην πρώτη θέση, διατηρώντας το +2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μπαρτσελόνα – Μάλαγα 2-1 (68’ Πέδρο, 84’ Μέσι – 81’ Βάλντο)

Σε επιθετικό μονόλογο της Μπαρτσελόνα εξελίχθηκε το πρώτο μέρος, καθώς οι μπλαουγκράνα βρίσκονταν διαρκώς στα καρέ του Μούνουα, αλλά ο ουρουγουανός γκολκίπερ διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 31ο λεπτό, ο Μέσι έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν πέρασε την άμυνα της Μάλαγα και βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μούνουα, αλλά εκτέλεσε άσχημα το σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ.

Η πίεση των καταλανών συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, αλλά τους έλειπε η τελική προσπάθεια. Τη λύση στην επιθετική δυστοκία της Μπαρτσελόνα έδωσε ο Πέδρο στο 68ο λεπτό, όταν πήρε την μπάλα, διέσχισε λίγα μέτρα και με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Μάλαγα έγραψε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν άργησαν να απαντήσουν και στο 81’ ο Ομπίνα έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Βάλντο, που ήταν ο τελικός αποδέκτης και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Βαλντές, κάνοντας το 1-1.

Η Μπαρτσελόνα έμοιαζε αποφασισμένη για τη νίκη και έτσι στο 84’ πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ. Στο σημείο εκείνο, ο Τσάβι πάσαρε έξυπνα για τον Αλβες και αυτός με τη σειρά του στον Μέσι που βγήκε στην πλάτη της άμυνας και από κοντά διαμόρφωσε το 2-1.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, ο Ιμπραΐμοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ αυτό δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ του σουηδού και το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:

Σάββατο (27/02)
Χετάφε – Σαραγόσα 0-2 (3’, 20’ Σουάζο)
Τενερίφη - Ρεάλ Μαδρίτης 1-5 (46’ Αγιόθε – 29’, 42’ Ιγκουαΐν, 48’ Κακά, 80’πεν. Ρονάλντο, 91’ Ραούλ)