Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010

Χατζηβρέτας: «Στένεψαν τα περιθώρια»

Πικρή ήττα γνώρισε στα Τρίκαλα ο Άρης, από την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ με 87-85 στην παράταση, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1. Πολλά χαμένα σουτ για τον Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν του επέτρεψαν να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Τα Τρίκαλα ξέφυγαν μέχρι και με 6 πόντους (17-11), αλλά οι «κίτρινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με 17-16. Αποβάλλονται από το παιχνίδι Μάιλς και Ντίκελς, μετά από επεισόδιο μεταξύ τους, στο 15΄. Ιδιαίτερα σκληρό και με πολλά λάθη το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 33-29. Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 7-0 πέρασαν με 36-33, πριν ο Κλαρκ ισοφαρίσει με τρίποντο. Το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο – πόντο, μέχρι οι παίκτες του Μπλατ να εκμεταλλευτούν τον Άντριου Μπετς μέσα στο καλάθι. Ο Άγγλος σέντερ με 7 διαδοχικούς πόντους έκανε το 44-50, από 44-43, ενώ το τρίποντο του Ρίτσαρντσον στην εκπνοή ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 44-53 και επιμέρους σερί 0-10 υπέρ του Άρη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα με ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 51-53 και στην συνέχεια πέρασαν και με 7 πόντους μπροστά (69-62) στο 37΄. Ο Άρης μείωσε στον ένα πόντο 70-69, ένα λεπτό πριν από το φινάλε, με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Κακιούζη. Από λάθος του Κλαρκ και καλάθι του Γιανγκ, τα Τρίκαλα παιρνούν μπροστά με 73-70, 10΄΄πριν το φινάλε, αλλά με τρίποντο του Γουόλς στο φινάλε γίνεται το 73-73 και το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση. Με σερί 7-0 τα Τρίκαλα έκαναν το 80-73, αλλά ο Άρης απάντησε με ένα σερί 8-1 και το παιχνίδι πήγε και πάλι στα ίσα (81-81), 1,5 λεπτό πριν το φινάλε. Με τρίποντο του Σακελλαρίου τα Τρίκαλα έκαναν το 86-83, ο Άρης δεν κατάφερε να απαντήσει με τον Κλαρκ και οι γηπεδούχοι πήραν το ματς με 87-85.

1ο δεκάλεπτο: 5-2, 7-4, 12-8, 17-16.
2ο δεκάλεπτο: 19-20, 22-21, 26-25, 29-33.
3ο δεκάλεπτο: 36-33, 38-40, 44-43, 44-50, 44-53.
4ο δεκάλεπτο: 51-53, 56-58, 59-58, 64-60, 66-62, 73-73.
Παράταση: 81-75, 81-81, 83-83, 87-85.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θανάσης Γιαπλές): Μπάκιτς 2, Μπιγκς, Γκιζογιάννης, Σίμτσακ, Κατσαρές 2, Τσαϊρέλης 10, Αποστολίδης 11 (1), Γιανγκ 31 (1), Μαρμαρινός, Ζούπαν 19 (3), Σακελλαρίου 9 (3), Ντίκελ 3 (1)
ΑΡΗΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Κλαρκ 14 (2), Αργυρόπουλος 2, Μάιλς 4, Μπετς 14, Ουόλς 17 (3), Ρίτσαρντσον 15 (3), Χατζηβρέττας 3, Ντικούδης 3, Πάουνιτς, Κακιούζης 13 (1), Μπάρλος

Ο αρχηγός του Άρη, Νίκος Χατζηβρέττας, κλήθηκε να εκπροσωπήσει τους συμπαίκτες του στη συνέντευξη τύπου και να αιτιολογήσει τη νέα απώλεια της ομάδας του, ενώ ανέφερε πως στη συνέχεια δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για ήττες. Κατά τα άλλα, κατευθυνόμενος στην αίθουσα των συνεντεύξεων, ο έμπειρος παίκτης αποδοκιμάστηκε από φιλάθλους των γηπεδούχων.
«Αυτό το παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό για μας», τόνισε. «Θέλαμε τη νίκη για να βελτιώσουμε τη θέση μας. Για ακόμα μια φορά, όμως, δεν δείξαμε την αυτοσυγκέντρωση και το χαρακτήρα που χρειαζόταν. Τα περιθώρια στένεψαν και πρέπει από εδώ και πέρα να είμαστε 100% έτοιμοι για να πετύχουμε τους στόχους μας, γιατί πραγματικά, αυτή η ομάδα αξίζει να πετύχει. Από εδώ και στο εξής, οφείλουμε να μάθουμε να έχουμε και στα εκτός έδρας παιχνίδια, την ίδια προσήλωση και την ίδια αγωνιστική συμπεριφορά που δείχνουμε και στο γήπεδό μας».