Κυριακή 7 Μαρτίου 2010

"Διπλό" παραμονής της ΑΕΚ στη Λάρισα

Ο Φράνσις καρφώνει τη μπάλα στο καλάθι της Ολύμπια Με έξι πόντους του Τόριν Γκριν και έναν του Φράνσις, τα τελευταία 28 δευτερόλετα, η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από τη Λάρισα. Η ομάδα του Μηνά Γκέκου, σε αγώνα για την 19η ημέρα της Α1 ανδρών επικράτησε 77-76 της Ολύμπια και έκανε σημαντικότατο βήμα για παραμονή στην κατηγορία. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενουμένων αναδείχθηκε ο Δορκοφίκης που σημείωσε 16 πόντους.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΚ με καλή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά τεσσάρων πόντων (15-19), η Ολύμπια Λάρισας αντέδρασε και με τρία τρίποντα των Γκριν, Μπογδάνου και Τζάκσον κατάφερε να πετύχει 27 πόντους, έναντι μόλις 10 της ΑΕΚ και να βρεθεί με προβάδισμα οκτώ πόντων (37-29). Οι φιλοξενούμενοι με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου μπόρεσεαν να μειώσουν στους τρεις πόντους (39-36).

Με τις άμυνες σε... δεύτερη μοίρα, η ΑΕΚ έκλεισε προηγούμενη την τρίτη περίοδο (61-60), για να φτάσουμε στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα, όπου εκεί η ευστοχία των Γκριν έκανε τη διαφορά. Ο παίκτης της ΑΕΚ 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 76-77. Ο ίδιος παίκτης 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 2/2 βολές ανέβασε τη διαφορά στους τρεις πόντους, για να μειώσει ο Τζάκσον με 1/2 βολές σε 77-79.

Ο Φράνσις από πλευράς ΑΕΚ με 1/2 βολές έκανε το 77-80, για να μειώσει στον πόντων ο Ντέμοντ Γκριν για λογαριασμό των θεσσαλών, χάρη στις δύο εύστοχες βολές. Ο Τόριν Γκριν, μετά από νέο φάουλ οδηγήθηκε εκ νέου στη γραμμή των ελευθέρων βολών όπου με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 79-82, αφού το σουτ τριών πόντων του Τζάκσον ακριβώς με την εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 60-61, 76-79, 79-82

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: Τζακόπουλος, Αβράμοφ 12 (1), Ντ. Γκριν 14 (2), Παπαχρήστος 4, Τζάκσον 28 (1), Μπογδάνος 17 (2), Σπανός, Παπακώστας, Παπαϊωακείμ 2, Αγγελακόπουλος 2.

ΑΕΚ: Τ. Γκριν 13 (1), Νικολαίδης 5 (1), Μαζέικα 3 (1), Μακ 12 (1), Παπαντωνίου 4, Μελς 12 (2), Δορκοφίκης 16 (1), Γκιζογιάννης, Καλλινικίδης 4, Τουντζιαράκης, Φράνσις 13.