Σάββατο 3 Απριλίου 2010

Σωτήρας Μπέντνερ, νίκη στο 95’ για Άρσεναλ!

Εκεί που όλα έδειχναν πως η Άρσεναλ θα «κλωτσούσε» μια μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο «κόλπο» του τίτλου, ήρθε ο Νίκλας Μπέντνερ να της δώσει το «φιλί της ζωής».Ο Δανός επιθετικός σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης των «κανονιέρηδων» με την Γουλβς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε στους Λονδρέζους μια αγχωτική αλλά και πολύτιμη νίκη. Οι «λύκοι» το πάλεψαν όσο μπορούσαν παρότι από το 66’ αγωνιζόντουσαν με παίκτη λιγότερο (αποβολή Χένρι) και έφτασαν πολύ κοντά στον βαθμό, αλλά η κεφαλιά του Μπέντνερ στο 95’ έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Άρσεναλ.

Στο «Στάδιο του Φωτός», το παιχνίδι της Σάντερλαντ με την Τότεναμ μετατράπηκε σε one man show του Ντάρεν Μπεντ. Ο Άγγλος επιθετικός που μέχρι το καλοκαίρι αγωνιζόταν στα «σπιρούνια», άνοιξε το σκορ 36 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ματς και έκανε το 2-0 στο 29’ με πέναλτι, φτάνοντας τα 22 γκολ φέτος στην «Πρέμιερ Λιγκ». Από εκεί και πέρα όμως, έχασε δύο πέναλτι (στο 42’ απέκρουσε ο Εουρέλιο Γκόμες και στο 69’ σούταρε στο δοκάρι) και έδωσε το δικαίωμα στην Τότεναμ να ξαναμπεί στο ματς με τον Κράουτς στο 72’.

Εντέλει, ο Μπουντεβάιν Ζέντεν «σφράγισε» την νίκη της Σάντερλαντ στο 86’ και οι Λονδρέζοι έχασαν έδαφος στην μάχη της τέταρτης θέσης, την οποία θα πάρει στα χέρια της η Μάντσεστερ Σίτι αν νικήσει την Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ», στο παιχνίδι που ξεκινά στις 19:30…

Στις νίκες επέστρεψε η Άστον Βίλα η οποία μια εβδομάδα μετά την απίστευτη συντριβή της στο «Στάμφορντ Μπριτζ» επικράτησε με 1-0 της Μπόλτον στο «Ρίμποκ». Η Στόουκ επιβλήθηκε με 2-0 της Χαλ στο «Μπριτάνια», ενώ Πόρτσμουθ και Μπλάκμπερν έμειναν στο 0-0, στο ματς του «Φράτον Παρκ».

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 33η αγωνιστικής της «Πρέμιερ Λιγκ»:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσέλσι 1-2
81’ Μακέντα/ 20’ Τζο Κόουλ, 79’ Ντρογκμπά

Άρσεναλ-Γουλβς 1-0
95’ Μπέντνερ
* Στο 66’ αποβλήθηκε ο Χένρι της Γουλβς

Μπόλτον-Άστον Βίλα 0-1
11’ Άσλεϊ Γιανγκ

Πόρτσμουθ-Μπλάκμπερν 0-0
* Στο 60’ αποβλήθηκε ο Βάντεν Μπόρε της Πόρτσμουθ

Στόουκ-Χαλ 2-0
6’ Φούλερ, 90’ Λόρενς

Σάντερλαντ-Τότεναμ 3-1
1’ Μπεντ, 29’ πεν. Μπεντ, 86’ Ζέντεν, 72’ Κράουτς

19:30 Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι