Σάββατο 3 Απριλίου 2010

Scudetto για τρεις!

Ολα ανοιχτά παραμένουν στη Serie A, μετά την 32η αγωνιστική, καθώς Ιντερ (3-0 την Μπολόνια), Ρόμα (1-0 την Μπάρι εκτός) και Μίλαν (3-2 στην Κάλιαρι) συνέχισαν με νίκες. Δύο γκολ του Μότα κι ένα του Μπαλοτέλι, που δεν το πανηγύρισε, στην επιστροφή του στη δράση, ήταν αυτά που οδήγησαν την Ιντερ στο άνετο 3-0 επί της Μπολόνια. Οι νερατζύρι ήταν ανώτεροι σε όλο το ματς και ξεκούραστα παρέμειναν στην κορυφή. Αν θέλουν, όμως, να κατακτήσουν τον τίτλο θα πρέπει να... κουραστούν πολύ, καθώς η Ρόμα δείχνει αποφασισμένη να το παλέψει μέχρι τέλους!

Οι τζιαλορόσι με σκόρερ τον Βούτσινιτς, που είναι σε εξαιρετική κατάσταση, στο 19ο λεπτό, πέρασαν από το «Σαν Νίκολα» με το 1-0 επί της Μπάρι και παραμένουν στο -1 από την κορυφή. Στη μάχη του τίτλου είναι πάντα και η Μίλαν, που σε ένα συναρπαστικό ματς στη Σαρδηνία επικράτησεμε 3-2 της Κάλιαρι. Ολα τα γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη οι Σαρδήνιοι πίεσαν ασφυκτικά, αλλά ο Ντίντα έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση!

Από εκεί και πέρα, η Σαμπντόρια διατήρησε αμεώτες τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League με το 2-1 επί της Κιέβο εκτός έδρας, σε αντίθεση με τη Νάπολι που έμεινε στο 1-1 με την Λάτσιο στη Ρώμη και έχασε έδαφος. Γκέλα και για τη Φιορεντίνα, που προηγήθηκε νωρίς της Πάρμα εκτός έδρας αλλά ισοφαρίστηκε στο 68' από τον Μποζίνοφ και έμεινε πίσω στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη, ενώ η Αταλάντα πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Σιένα, με 2-0, σε ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που στοχεύουν στην παραμονή, την ίδια ώρα που το Λιβόρνο έμενε όρθιο στη Γένοβα και έπαιρνε 1-1 από την Τζένοα, χάρη στο γκολ του Ταβάνο, που μόλις πριν δύο μέρες δέχθηκε επίθεση από οπαδούς της ομάδας του!

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Αταλάντα-Σιένα 2-0 (16' Βαλντές, 71' Πίντο)
Μπάρι-Ρόμα 0-1 (19' Βούτσινιτς)
Κάλιαρι-Μίλαν 2-3 (17' Ραγκάτζου, 32' Μάτρι-7' Μποριέλο, 19' Χούντελαρ, 38' αυτ. Αστόρι)
Κιέβο-Σαμπντόρια 1-2 (76' Μαντοβάνι-1' Κασάνο, 55' Πατζίνι)
Τζένοα-Λιβόρνο 1-1 (51' Μποάκιε-88' Ταβάνο)
Ιντερ-Μπολόνια 3-0 (29',85' Μότα, 52' Μπαλοτέλι)
Λάτσιο-Νάπολι 1-1 (4' Φλόκαρι-38' Χάμσικ)
Πάρμα-Φιορεντίνα 1-1 (68' Μποζίνοφ-22' Ντε Σιλβέστρι)