Σάββατο 3 Απριλίου 2010

«Χαστούκι» από τη Νανσί η Μπορντώ

Σημαντική ήττα υπέστη η Μπορντώ στην έδρα της Νανσί, η οποία μπορεί να της κοστίσει την πρώτη θέση. Νικηφόρο το πέρασμα της Λιών στη Ρεν και άνοδος στη κορυφή.Δεν συνήλθε τελικά η Μπορντώ μετά τον αποκλεισμό της στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη Λιόν. Οι Γιρονδίνοι γνώρισαν την ήττα με 1-2 από τη δωδέκατη στη βαθμολογία Νανσί, στο «Σαμπάν Ντελμά». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18’ με το γκολ του Χατζί, η Μπορντώ όμως ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με τον Καβεναγκί. Στο 72’ όμως οι γηπεδούχοι δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα από τον Ντιά, ο οποίος έγραψε το τελικό 2-1 υπέρ της Νανσί.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Λιόν, επικρατώντας της Ρεν με 1-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12’ με τον Γκία. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Μπαστός έφερε το ματς στα ίσα, με το γκολ που πέτυχε στο 53’ και ο Λισάντρο έγραψε το τελικό 2-1 υπέρ των «Λιονέ», δέκα λεπτά αργότερα.

Πλέον η Μπορντώ έχασε την πρώτη θέση μετά τη νίκη της Λιόν.Η κατάσταση στην κορυφή όμως παραμένει ρευστή, αφού αν νικήσει η Μονπελιέ στο ματς με τη Μονακό, τότε περνάει αυτή πρώτη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες του Σαββάτου για την 31η αγωνιστικής:

Σάββατο, 3/4 (20:00)

Μπορντό-Νανσί 1-2
28’ Καβεναγκί – 18’ Χατζί, 72’ Ντιά

Γκρενόμπλ-Λοριάν 1-2
3’ Ακρού – 32’ Γκαμέιρο, 85’ Φανκόν

Νις-Σοσό 0-0

Ρεν-Λιόν 1-2
15’ Γκίαν – 53’ Μπαστός,62’ Λισάντρο

Σεντ Ετιέν-Λε Μαν 2-0
55’ Βαρώ, 76’ Μπεναλουάν