Σάββατο 3 Απριλίου 2010

Εβρεξε κόκκινες και πέναλτι στην Μπράγκα

Οι παίκτες της Μπράγκα πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Μαρίτιμο Πέντε κόκκινες και τέσσερα πέναλτι είχε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπράγκα και την Γκιμαράες που βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με επτά παίκτες, καθώς τρεις ποδοσφαιριστές αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τη Γκιμαράες να προηγείται στο 18' με τον Ρουί Μιγκέλ, αυτό ήταν και το μοναδικό τέρμα από τα πέντε, που επιτεύχθηκε χωρίς εκτέλεση πέναλτι. Ο Αλαν στο 41' έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στο 77' έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βλαντομίρο και δύο λεπτά αργότερα δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα με τον Μεγιόνγκ. Η Γκιμαράες δεν τα παράτησε και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 2-2 με τον Αντρεζίνιο. Ολοι πίστευαν ότι αυτό θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, όμως, ο διαιτητής είχε διαφορετική άποψη και καταλόγισε το τέταρτο πέναλτι το αγώνα, όπου έδωσε την ευκαιρία στον Μεγιόνγκ να διπλασιάσει τα τέρματα του.