Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2010

Ιστορική νίκη και πρόκριση

Η Εθνική Γυναικών, με «οδηγό» την Εβίνα Μάλτση (31π.), επικράτησε άνετα της Σενεγάλης με 83-68 και πανηγύρισε την πρόκριση στη δεύτερη φάση του Mundobasket της Τσεχίας.Η ελληνική ομάδα σημείωσε την πρώτη της νίκη σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, μπροστά σε μία Σενεγάλη που δεν την απείλησε σε καμία στιγμή του αγώνα, με τη διαφορά να αγγίζει σε κάποια σημεία μέχρι και τους 18 πόντους. Κορυφαία για ακόμα μία φορά ήταν η Εβίνα Μάλτση που πέτυχε 31 πόντους και οδήγησε την ομάδα σε μία ιστορική νίκη!

Το αντιπροσωπευτικό μας  συγκρότημα ήξερε ότι έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για την πρόκριση και γι' αυτό φρόντισε να κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Η Μάλτση δεν είχε άλλη επιλογή και ξεπέρασε την χθεσινή άσχημη εμφάνιση της, με τα πρώτα τέσσερα λεπτά να μετράει 12 πόντους! Με την άμυνα μας εμφανώς βελτιωμένη καταφέραμε να χτίσουμε μία διαφορά 9 πόντων, με την περίοδο να τελειώνει, 13-22.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια,  με τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα να διατηρούν μία διαφορά ασφαλείας από την αντίπαλο. Η ομάδα δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της περιόδου με το ημίχρονο να κλείνει στο +11, 29-40.

Η Τραορέ μείωσε τη διαφορά στους 10 με τέσσερις προσωπικούς της πόντους, με την Μάλτση και την Χατζηνικολάου να ανεβάζουν και πάλι τη διαφορά στους 12. Τρία λεπτά πριν από το τέλος οι Σενεγαλέζες κατάφεραν να μειώσουν στους 7, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν περισσότερο, με το δεκάλεπτο να λήγει 47-59.

Η τέταρτη περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με την Εθνική Γυναικών να παίρνει μία άνετη νίκη, όπως και μία σημαντική πρόκριση. που θα την οδηγήσει αρχικά απέναντι στην Αυστραλία για τη φάση των «12». Ο αγώνας θα διεξαχθεί τη Δευτέρα στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του ε' ομίλου.