Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2010

Μίλησε ο Χατζηβρέττας

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Χατζηβρέττα, ο Άρης «απέδρασε» με το «διπλό» από τη Λαμία επικρατώντας του Πανελληνίου με 72-62.
Ο αρχηγός των «κίτρινων» τελείωσε το ματς με 15 πόντους ευστοχώντας σε τρία καθοριστικά σουτ τριών πόντων στην τελευταία περίοδο και οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά, ο Πανελλήνιος υποχρεώθηκε σε δεύτερο σερί ανεπιτυχές αποτέλεσμα μετά από αυτό της πρεμιέρας από τον  Ηρακλή.  Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπέιλι (15π.) αλλά η παρουσία του δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του ώστε να πάρει το ροζ φύλλο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι τις προσωπικές ενέργειες των Ντάνστον, Τάκερ και Ταπούτου. Στο 6’ προηγήθηκαν με 14-7 αφού ο Πανελλήνιος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην επίθεση παίρνοντας πόντους μόνο από τον Μπάιαρς. Οι «Ολυμπιονίκες» άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη γεγονός που προς στιγμήν τους επέτρεψε να μειώσουν στο πόντο (15-14 στο 9’) μια και έκλεισαν οι διάδρομοι για τους παίκτες του Άρη. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου οι «κίτρινοι» βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με μια διαφορά της τάξης των έξι πόντων έπειτα από ένα τρίποντο του Χατζηβρέττα και ένα καλάθι του Τάκερ(20-14).
Με τον Τσαϊρέλη να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια και ένα τρίποντο του Σλούκα ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά πόντων (27-17) στο 13’, πριν γίνει το 29-19 μισό λεπτό αργότερα. Ωστόσο, με ένα σερί 10-2 χάρις σε δύο απανωτές  «τρίποντες βόμβες» των Ράντσιτς και Παπαμακάριου ο Πανελλήνιος μείωσε στους δύο πόντους στο 16’ (31-29). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για δεύτερη φορά μετά το αρχικό 6-5 στο 19’ (38-37) πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε τον Άρη να προηγείται με ένα πόντο (39-38).
Οι «κίτρινοι» διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου (45-40 στο 24’, 49-44 στο 28’, 52-46 στο 30’). Ωστόσο δεν μπορούσαν να ξεφύγουν και να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη,  με αποτέλεσμα ο Πανελλήνιος να είναι μέσα στο παιχνίδι παρά την μεγάλη αστοχία του.
Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Άρης προηγήθηκε με οκτώ πόντους (46-54 στο 31’), αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με ηγέτη τον Μπέιλι έτρεξε ένα σερί 11-2 εντός ενός λεπτού με αποτέλεσμα να προσπεράσει με 57-56 στο 32’. Δύο τρίποντα του Χατζηβρέττα έφεραν τους «κίτρινους» στο +5 στο 36’ (64-59) και τον Πανελλήνιο να «κυνηγά» ξανά στο σκορ. Ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε σε ακόμη ένα καθοριστικό τρίποντο δύο λεπτά πριν το φινάλε με το οποίο έγινε το 68-60 και ουσιαστικά έκρινε την υπόθεση νίκη. Το τελικό 72-62 ήρθε φυσιολογικά για τον Άρη...
Διαιτητές: Τανατζής - Αναστόπουλος - Καλδίρης
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-39, 46-52, 62-72
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 8 (2τρ., 5ρ., 8ασ.), Μπέιλι 15 (2), Καλαϊτζής, Μπάιαρς 12, Κράμπενχοφτ 7 (6ρ.), Ράντσιτς 6 (1), Σκλάβος, Μπράουν 6, Οστοϊτς 8 (6ρ.).
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Πιρς 6, Ντάνστον 5 (8ρ.), Ταπούτος 4 (1/9 σουτ, 9ρ.), Τάκερ 15 (6ρ., 3ας., 3κλ.), Τσαϊρέλης 7, Χατζηβρέττας 15 (5/8τρ.), Χαραλαμπίδης 6, Κουμπούρας 2, Μπορόβνιακ 9, Σλούκας 3 (1).