Κυριακή 8 Απριλίου 2012

«Ζορίστηκε» η Λιόν…!!

«Ζορίστηκε» η Λιόν…
… αλλά έκανε τη δουλειά της και με το παραπάνω.

Η ομάδα του Ρεμί Γκαρντ επικράτησε με σκορ 2-1 της Οσέρ, για την 31η αγωνιστική και μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από την τρίτη Λιλ.

Αντίθετα, όλο και πιο κοντά στη Ligue 2 βρίσκεται η «AJA», καθώς παρέμεινε τελευταία στη βαθμολογία.

Με αρκετές χαμένες ευκαιρίες ξεκίνησε η Λιόν την αναμέτρηση, όπου κατάφερε να προηγηθεί με το εύστοχο πέναλτι του Λισάντρο Λόπες στο 29’. Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «λιονέ», ωστόσο το τραγικό λάθος του Ουμτιτί στο 42’, έδωσε την ευκαιρία στον Τραορέ, να περάσει τον Γιορίς και να φέρει το ματς στα ίσα (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκομίς σπαταλούσε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη για τη Λιόν, με αποτέλεσμα το άγχος να έχει κυριεύσει τους συμπαίκτες του. Ωστόσο, τη λύση έδωσε και πάλι ο Λισάντρο Λόπες, ο οποίος στο 72ο λεπτό μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε, κάνοντας το 2-1.

Πρώτη και… περιμένει

Στους τρεις βαθμούς από τη δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν αύξησε τη διαφορά της η πρωτοπόρος Μονπελιέ, μετά το 2-1 επί της Σοσό, για την 31η αγωνιστική της Ligue 1 και πλέον περιμένει το ντέρμπι των πρωτευουσιάνων κόντρα στη Μαρσέιγ.

Το σερί των τριών νικών της Λιλ σταμάτησε η Μπρεστ, η οποία επικράτησε με σκορ 3-1.

Σημαντική απώλεια για την κατάληψη μία θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη είχε η Τουλούζ, μετά την εκτός έδρας (2-0) από τη Βαλενσιέν.

Μάλιστα, για την Μονπελιέ εκκρεμεί η εξ αναβολής αναμέτρηση κόντρα στη Μαρσέιγ.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, από το 34ο λεπτό, η Ρεν πήρε το «διπλό» κόντρα στην Εβιάν με σκορ 3-1, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές. Στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της έφτασε η Νανσί, η οποία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Ντιζόν.

Τέλος, στο 1-1 έμειναν Αζαξιό και Σεντ Ετιέν, σε μία αναμέτρηση που καθυστέρησε να λήξει, καθώς έσβησαν τα φώτα, λόγω της δυνατής βροχής.