Παρασκευή 17 Ιουλίου 2009

Πλήρωσε τα λάθη της

Η Λάρισα όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει σκορ πρόκρισης στο πρώτο παιχνίδι, αλλά θα πρέπει στον επαναληπτικό να νικήσει με τρία γκολ την KR Ρέκιαβικ αν θέλει να συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ. Το συγκρότημα του Μαρίνου Ουζουνίδη ηττήθηκε στην Ισλανδία με 2-0...

Η εξέλιξη του αγώνα

10' Η Λάρισα έχει την υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει τον τερματοφύλακα της Ρέκιαβικ
13' Κάθετη μπαλιά του Ιγκλέσιας, ο Τουάμα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το πλασέ μπροστά από τον Μάνιουσον που είχε επιχειρήσει έξοδο, δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι
18' Σουτ Ααράμπ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
20' Σουτ Τσίγκα λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
# Ο Θανάσης Τσίγκας κάνει το ντεμπούτο του στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα
23' Σέντρα του Μπουκουβάλα από αριστερά, ο Τσίγκας από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής σούταρε αμαρκάριστος, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι
25' Αν και κάνει πολλά λάθη στο κέντρο, η Λάρισα έχει να αντιμετωπίσει μια υποδεέστερη ομάδα. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης ζητά το παιχνίδι να γίνεται από τα πλάγια, αν και αριστερά η παρουσία δύο δεξιοπόδαρων δεν βοηθάει πολύ.
# Οι τέσσερις από τους ένδεκα που ξεκίνησαν με τη Λάρισα, κάνουν ντεμπούτο με τη φανέλα της: Τριποτσέρης, Τουάμα, Σίμιτς και Ρομέου.
36' Σουτ Χάουκσον έξω από την περιοχή, ο Σερεμέτ μπλόκαρε εύκολα
40' Ο Νταμπίζας μετά από γέμισμα αντιπάλου του δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε, η μπάλα πήγε προς τα πίσω, αλλά πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σερεμέτ
43' Σουτ Ρομέου από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Μάνιουσον έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα
45' Φάουλ Τουάμα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Μάνιουσον έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε

# Ο Μαρίνος Ουζουνίδης συμπληρώνει 100 αγώνες σε πάγκους σε συλλογικό επίπεδο σε Ελλάδα και Κύπρο. Έχει 61 αγώνες με τον ΑΠΟΕΛ, ενώ με τη Λάρισα είναι το 39ο παιχνίδι.
48' Φάουλ Toυάμαμ κεφαλιά του Ιγκλέσιας λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, ο Μάνιουσον μπλόκαρε στην δεξιά του γωνία
49' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Βλασσόπουλο για φάουλ στον Γκούντγιονσον
55' 1-0 ΓΚΟΟΟΛ Ο Γκούντγιονσον έβγαλε τη συρτή σέντρα από δεξιά, ο Μ. Σίγκουρντσον πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, ο Νταμπίζας που επιχείρησε το τάκλιν βρήκε την μπάλα και την προώθησε στα δίχτυα
# Η Λάρισα έχει ηττηθεί και στους τέσσερις αγώνες που έχει δώσει στην ιστορία της για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ εκτός έδρας, ενώ δεν έχει ποτέ ισοπαλία σε οκτώ αγώνες. Μετράει δύο νίκες και έξι ήττες.
59ΑΛΛΑΓΗ Ο Λαμπρόπουλος στη θέση του Βλασσόπουλου
66'ΑΛΛΑΓΗ Ο Μπαλής στη θέση του τραυματία Ιγκλέσιας
66' Εχοντας μόνο ένα μικρό διάστημα καλού παιχνιδιού στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, η Λάρισα προσπαθεί να παίξει καλύτερα μετά το γκολ που δέχτηκε στη μοναδική φάση των Ισλανδών. Εδώ και δύο τρια λεπτά έχει αρχίσει να γίνεται πιο επιθετική.
72'ΑΛΛΑΓΗ Ο Τακεφούσα στη θέση του Μπενέντικτσον
# Η Λάρισα παίζει το 21ο παιχνίδι στην ιστορία της σε Κύπελλα Ευρώπης. Στα 10 εκτός έδρας έχει κερδίσει μόνο μια φορά. Στις 7/11/1984 για το Κυπελλούχων 1-0 τη Σερβέτ στην Ελβετία με γκολ του Γιάννη Βαλαώρα
75' Σουτ Ρομέου, ο Μάνιουσον μπλόκαρε την μπάλα
77'ΑΛΛΑΓΗ Ο Γιόνσον στη θέση του Σίγκουρντσον
80' Σέντρα Λαμπρόπουλου από δεξιά, κεφαλιά του Τσίγκα, ο Μάνιουσον μπλόκαρε χωρίς δυσκολία
81'ΑΛΛΑΓΗ Ο Σιατραβάνης στη θέση του Σίμιτς
82' Κάθετη μπαλιά του Γκούντγιονσον ο Τακεφούσα μόνος απέναντι από τον Σερεμέτ έστειλε την μπάλα στις διαφημιστικές πινακίδες λίγο πιο δεξιά από το αριστερό δοκάρι
86'ΑΛΛΑΓΗ Ο Κρίστιανσον στη θέση του Χάουκσον
86' Φάουλ Τουάμα από αριστερά, κεφαλιά του Τριποτσέρη, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
90' Σέντρα Νταμπίζα, γυριστή κεφαλιά του Τσίγκα από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
90' 2-0 ΓΚΟΟΟΛ Ο Γκούντγιονσον από αριστερά έβγαλε τη συρτή σέντρα ο Τακεφούσα αμαρκάριστος στα δεξιά της περιοχής με προβολή νίκησε τον Σερεμέτ και έγραψε το 2-0

Γήπεδο: "Kr Vollur"
Διαιτητής: Τόμας Μικούλσκι (Πολωνία)

KR Ρέκιαβικ (Λόγκι Ολαφσον: Μάνιουσον, Ρούτχερς, Γκ. Σίγκουρντσον, Γκούντγιονσον, Σαέβαρσον, Φριντγκέιρσον, Χάουκσον (86' Κρίστιανσον), Μ. Σίγκουρντσον (77' Γιόνσον), Ζορντάο, Μπενέντικτσον (72' Τακεφούσα), Γιόνσον.
Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σερεμέτ, Μπουκουβάλας, Νταμπίζας, Ααράμπ, Τριποτσέρης, Βλασόπουλος (59' Λαμπρόπουλος), Τουάμα, Σίμιτς (81' Σιατραβάνης), Ρομέου, Ιγκλέσιας (66' Μπαλής), Τσίγκας.