Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009

Σιένα Γιουβέντους 0-1

Επιστροφή στις νίκες για τη "μεγάλη κυρία" του ιταλικού ποδοσφαίρου, που έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Αρτέμιο Φράνκι. Η Γιουβέντους κέρδισε δύσκολα της Σιένα, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Αμαούρι. Νέα γκέλα για τη Ρόμα, που ηττήθηκε από τη Λιβόρνο, παρόλο που είχε την αριθμητική υπεροχή επί 35 λεπτά. Με σκυμμένο κεφάλι έφυγε και η Λάτσιο από την Μπάρι, έχοντας δεχτεί δύο γκολ, ενώ την εντός έδρας ήττα γνώρισε και η Φιορεντίνα.

Σιένα-Γιουβέντους 0-1 (72’ Αμαούρι)

Ο Αμαούρι ήταν το κεντρικό πρόσωπο του αγώνα, καθώς ήταν και ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν για 72 λεπτά, όταν ο βραζιλιάνος άσος βρήκε τον τρόπο για να νικήσει με κεφαλιά τον Κούρτσι και να επαναφέρει την ομάδα του στις νίκες, μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Οι "μπιανκονέρι" πλέον μετρούν 18 βαθμούς και βρίσκονται στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Ρόμα-Λιβόρνο 0-1 (40’Ταβάνο)

Ούτε απέναντι σε δέκα δεν μπορεί να κερδίσει η Ρόμα και ηττήθηκε με 0-1 από τη Λιβόρνο, που αγωνιζόταν από το 65’ με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Ντε Λουτσία . Οι "τζιαλορόσι" εμφανίζουν αρκετές αδυναμίες, μία εκ των οποίων είναι η δυστοκία στο σκοράρισμα. Ο Ταβάνο ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους, ενώ η μόνη στιγμή που η ομάδα του Ρανιέρι απείλησε αισθητά ήταν το δοκάρι του Βούτσινιτς στο 56’.