Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009

Συνεχίζει πρώτη η Ίντερ

Το αήττητο της έδρας της και την πρώτη θέση διατήρησε η Ιντερ, μετά τη νίκη με 2-1 επί της Κατάνιας. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι στο πρώτο μέρος χάρη στα δυο γκολ που σημείωσε, παρόλο που λίγο έλλειψε να ισοφαριστεί στην επανάληψη και να χάσει δύο πολύτιμους βαθμούς.

Ιντερ – Κατάνια 2-1 (13’Μουντάρι, 31’Σνάιντερ – 84’Μασκάρα(πεν.) )

Η Ιντερ κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στο πρώτο μέρος, χωρίς να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Δεκατρία λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, Μουντάρι και Ετό έπαιξαν ωραία το 1-2 με τελικό αποδέκτη τον γκανέζο άσο, που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 31ο λεπτό ο Ετό κέρδισε φάουλ για τους "νερατζούρι" αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Σνάιντερ ανέλαβε να το εκτελέσει και με εξαιρετική λόμπα έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Καμπανόλο.

Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι, αν και πίεσαν πολύ στην επανάληψη, ήταν να μειώσουν στο 84’ με τον Μασκάρα να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Πλασμάτι.