Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2009

"Ερυθρόλευκο" πάρτι στη Γλυφάδα

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Παναθηναϊκού Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε και δεύτερη φορά φέτος κόντρα στον Παναθηναϊκό και αγκάλιασε την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας αν και βρισκόμαστε ακόμα στην πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου. Οι "ερυθρόλευκες" αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 σετ κατάφεραν να φύγουν από τη Γλυφάδα με τη νίκη (3-1 σετ).

Ο Παναθηναϊκός καλύτερος στο πρώτο σετ το κατέκτησε με 25-21 και έδειξε ότι είναι έτοιμος για να πάρει εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο και παράλληλα να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή. Ωστόσο η απόδοση των παικτριών του Γιάννη Νικολάκη ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύσκολα σε 1-1 (24-26). Στο τρίτο σετ ξεκίνησε καλύτερα ο Ολυμπιακός με 6-3, αλλά οι πράσινες αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 16-14. Προς το τέλος οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες και πιο ουσιαστικές έκαναν το 2-1 σετ (23-25) που τις έφερνε ανεξάρτητα από το τελικό σκορ, αγκαλιά με την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια. Το παιχνίδι του Παναθηναϊκού ήταν μονοδιάστατο με τις κεντρικές μόνο να απειλούν, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που είχε όλες τις παίκτριες σε καλή βραδιά και έπαιρνε πόντους από όλες τις θέσεις. Ετσι δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1 σετ (20-25) και να ξεφύγει στο βαθμολογικό πίνακα με οκτώ βαθμούς.

Οι ερυθρόλευκες σε 12 παιχνίδια μετρούν ισάριθμες νίκες, ενώ μόνο σε μία αναμέτρηση είχαν απώλεια βαθμού. Σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα και την τρίτη του στο πρωτάθλημα.

Ο Κόλεβα ήταν η πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού με 24 πόντους και την ακολούθησε η συμπατριώτισσα της, Τένεβα. Για τον Παναθηναϊκό η Χατζηνικολάου με 14 πόντους ήταν η κορυφαία για την ομάδα της.

Τα σετ: 25-21, 24-26, 23-25, 20-25.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τομάσεβιτς 6 (1 άσος, 3/11 επ., 2 μπλ.), Κουτουξίδου (1 άσος, 2/3 επ.), Τζανακάκη 12 (1 άσος, 10/20 επ., 1 μπλ.), Χατζηνικολάου 12 (3 άσοι, 4/10 επ., 5 μπλ.), Ντουμιτρέσκου 10 (8/24 επ., 2 μπλ.), Μόλναρ 12 (2 άσοι, 10/27 επ.), Μυλωνά (λίμπερο, 62%), Χατζηνίκου, Παπαγεωργίου 7 (1 άσος, 6/15 επ.).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικούλη 6 (2 άσοι, 2/6 επ., 2 μπλ.), Μουλστεΐνοβα 2 (1 άσος, 0/4 επ., 1 μπλ.), Χαντάβα 13 (3 άσοι, 9/27 επ., 1 μπλ.), Νικολαΐδου 8 (1 άσος, 5/10 επ., 2 μπλ.), Κόλεβα 24 (3 άσοι, 19/45 επ., 2 μπλ.), Τένεβα 16 (1 άσος, 14/32 επ., 1 μπλ.), Βλάχου (λίμπερο, 67%), Μαρκοπούλου.