Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2010

«Πεντάσφαιρη» και άνετη η Τσέλσι

Δύο γκολ απότον Ντάνιελ Στάριτζ στην άνετη νίκη της Τσέλσι επί της Γουότφορντ...

Το πάθημα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την Λιντς έγινε μάθημα για την Τσέλσι του Κάρλο Αντσελότι…

Οι «μπλε» επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί στο ματς με την Γουότφορντ την οποία διέσυραν με 5-0 στο «Ολντ Τράφορντ» και πανηγύρισαν μια άνετη πρόκριση στον τέταρτο γύρο του F.A Cup. Μετά από 22 λεπτά παιχνιδιού το σκορ είχε φτάσει ήδη στο 3-0, με τέρματα των Στάριτζ, Μαλουντά και ένα αυτογκόλ του Τζον Γιούστας που έβαλε άτσαλα το πόδι του σε προσπάθεια του Τζο Κόουλ. Λάμπαρντ και Στάριτζ «υπέγραψαν» στο δεύτερο ημίχρονο την επικράτηση των Λονδρέζων που περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στην φάση των «32», με προφανή σκοπό να υπερασπιστούν τον τίτλο που κατέκτησαν πέρυσι.

Στο «Μπράμαλ Λέιν», Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Κ.Π.Ρ αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί στην ρεβάνς του «Λόφτους Ρόουντ» ενώ η αναμέτρηση της Νοτς Κάουντι με την Φόρεστ Γκριν αναβλήθηκε.