Παρασκευή 6 Αυγούστου 2010

Ιντερνασιονάλ η δεύτερη φιναλίστ

Η Ιντερνασιονάλ θα είναι η αντίπαλος της Τσίβας στο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες. Η ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε ηττήθηκε με 2-1 από την Σάο Πάολο στο βραζιλιάνικο «εμφύλιο», αλλά προκρίθηκε χάρη στο εκτός έδρας γκολ, αφού στο πρώτο αγώνα είχε επικρατήσει με 1-0. Η Σάο Πάολο προηγήθηκε στο 30ο λεπτό με κεφαλιά του Άλεξ Σίλβα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Ιντερνασιονάλ, Ρενάν. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 52' όταν μετά από φάουλ του Ντ' Αλεσάντρο η μπάλα κόντραρε στον Αλεσάντρο και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ρικάρντο Ολιβέιρα έβαλε ξανά μπροστά την Σάο Πάολο δύο λεπτά αργότερα, αλλά μέχρι εκεί, αφού το τρίτο γκολ δεν ήρθε ποτέ και η Ιντερνασιονάλ θα βρεθεί στο μεγάλο τελικό με αντίπαλο την μεξικανική Τσίβας.