Παρασκευή 6 Αυγούστου 2010

Το προφίλ της Αούστρια Βιέννης

Στην Αυστρία θα ταξιδέψει ο Άρης καθώς θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ την Αούστρια Βιέννης.τον προηγούμενο γύρο η προσεχής αντίπαλος των "κιτρινόμαυρων" είχε αποκλείσει την Ρουχ Χορζόφ της Πολωνίας με δύο εύκολες νίκες 3-1, 3-0.Μαζί με την Ραπίντ Βιέννης αποτελούν τις δύο πιο ισχυρές ομάδες της Αυστρίας. Έχει κατακτήσει 23 πρωταθλήματα και 27 κύπελλα Αυστρίας, ενώ το 1978 είχε φθάσει στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων.

Το πρωτάθλημα στην Αυστρία έχει ξεκινήσει και η Αούστρια φιγουράρει στην πρώτη θέση με 7 βαθμούς σε τρεις αγώνες.

Ο Πανιώνιος είχε νικήσει την Αούστρια την περίοδο 2007-08 στην Βιένη με 1-0 για τους ομίλους του ΟΥΕΦΑ με γκολ του Μαϊστόροβιτς στις καθυστερήσεις του ματς, ενώ την σεζόν 1981-82 ο Παναθηναϊκός είχε αποκλειστεί από την Αούστρια στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ με 2-0, 1-2.

Προπονητής του συλλόγου από το 2008 είναι ο Καρλ Νταχμπάχερ. Η ομάδα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση δείχνοντας ότι μπορεί να ανταπεξέλθει σε δύσκολες έδρες