Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου 2010

Σοκ στο 95' για Αρσεναλ

Το 13' στο οποίο σκόραρε ο Σεσκ Φάμπρεγας αποδείχθηκε τελικά κακός οιωνός για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ. Η Αρσεναλ ισοφαρίστηκε στο 95' από την Σάντερλαντ σε 1-1 από τον Ντάρεν Μπεντ! Πολύ κοντά στην τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες έφτασε η Αρσεναλ, η οποία ισοφαρίστηκε από τον Μπεντ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Βενγκέρ προηγήθηκε με πολύ τυχερό τρόπο στο 13' καθώς ο Φάμπρεγας πλησίασε τον Αντον Φέρντιναντ λίγο πριν τη σέντρα, όπως έκανε επίθεση η Σάντερλαντ, και ο τελευταίος αποφάσισε να διώξει. Η μπάλα κόντραρε στον Ισπανό και δημιουργήθηκε λόμπα 40 περίπου μέτρων η οποία κρέμασε τον Σιμόν Μινολέ για το 0-1.

Οι Λονδρέζοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο από το 55' εξαιτίας της αποβολής του Αλεξάντερ Σονγκ με δύο κίτρινες, όμως παρά το αριθμητικό μειονέκτημα θα μπορούσαν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη στο 74' αν ο Τόμας Ροζίτσκι ευστοχούσε στο πέναλτι που εκτέλεσε. Τελικά η θεία δίκη για το τυχερό γκολ και το χαμένο πέναλτι, ήρθε στο 95' όταν Κλισί και Κοσιελνί δεν κατάφεραν να διώξουν και μέσα στην σύγχυση ο Μπεντ βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει στην κενή εστία.