Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2010

Πρώτοι μάγκες!

Μία παλικαρίσια νίκη στο «Ρίκο Πέρεθ» επί της Χέρκουλες με 2-1 πήρε η Βαλένθια για την τρίτη αγωνιστική της Primera Division. Οι «νυχτερίδες» διατήρησαν το απόλυτο και παραμένουν στην κορυφή με 9 βαθμούς, αν και για περισσότερο από 50 λεπτά αγώνα έπαιζαν με δέκα παίκτες.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μάτα αξιοποίησε την πάσα του Ερνάντες για το 1-0, ενώ ο δημιουργός έγινε σκόρερ στο 23’ διπλασιάζοντας τα τέρματα για το συγκρότημα του Ουνάι Έμερι. Στο 42’ καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Ναβάρο και ο Τρεζεγκέ μείωσε από την άσπρη βούλα, ενώ στο τέταρτο λεπτό της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του αρχηγού τους με δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε δεχτεί την πρώτη στη φάση του πέναλτι). Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν ασφυκτικά τη Βαλένθια κι έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά πότε οι αποκρούσεις του Θέσαρ και πότε το δοκάρι του (σε προσπάθεια του Τρεζεγκέ στο 82’) κράτησαν το 2-1 μέχρι το τέλος.

Με δύο γκολ του Νιλμάρ, η Βιγιαρεάλ πέρασε με 2-1 από την έδρα της ουραγού και δίχως βαθμό Λεβάντε διπλασιάζοντας τις νίκες της στο πρωτάθλημα. Στο «Σαρδινέρο» η Ράσινγκ με τον Αλέξανδρο Τζιόλη στη βασική της ενδεκάδα (αγωνίστηκε σε όλο το ματς) επικράτησε 2-0 της Σαραγόσα παίρνοντας τους πρώτους βαθμούς της στο πρωτάθλημα.

Δείτε τι έγινε στα παιχνίδια του Σαββάτου.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της τρίτης αγωνιστικής της Primera Division: