Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

Με την δύναμη της έδρας ο ΑΠΟΕΛ

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Γκουστάβο Μαντούκα να πετυχαίνει το γκολ που έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ, ο πρωτοπόρος επικράτησε με 3-1 της Δόξας και αύξησε την διαφορά του από την δεύτερη ΑΕΚ στους 5 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο 18΄ με τον Ενρίκε κόντρα στην ροή του αγώνα. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς αντέδρασε και στο 39΄ ο Μποαβεντούρα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μαντούκα με εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ του γηπεδούχους και το 83΄ο Τρικόφσκι πετυχαίνοντας το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αυτή ήταν η έκτη εντός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος διαθέτει την καλύτερη άμυνα έχοντας δεχθεί μόλις τέσσερα γκολ και την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος έχοντας σκοράρει 23 φορές.

Στο ντέρμπι των ουραγών η ΑΕΛ νίκησε στο «Τσίρειο» την Αλκή 1-0 με γκολ που πέτυχε ο Κέρκεζ στο 7ο λεπτό. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τους γηπεδούχους που ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.