Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2010

Μέσα στο κόλπο η Βελέζ Σάρσφιλντ

Η εκτός έδρας νίκη επί της Μπάνφιλντ επιτεύχθηκε μετά κόπων και βασάνων για την Βελέζ Σάρσφιλντ αλλά το σημαντικό ήταν η κατάκτηση των τριών βαθμών που τη διατήρησαν σε απόσταση βολής (-3) από την πρωτοπόρο, Εστουντιάντες.
Το Σάββατο (06/11) η Εστουντιάντες είχε εύκολο έργο υποδεχόμενη τη Λανούς. Βέβαια, οι φίλοι της χρειάστηκε να κάνουν υπομονή για ένα ημίχρονο αφού και τα τρία γκολ του ματς μπήκαν στο δεύτερο μέρος (52' Φερνάντες, 62' Ογιος, 85' Πέρες).
Το αποτέλεσμα αυτό μετέφερε αυτομάτως το άγχος στην Βελέζ Σάρσφιλντ η οποία είχε δύσκολη αποστολή στην έδρα της Μπάνφιλντ. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκε να προηγηθούν τρεις φορές για να πάρουν τη νίκη. Ο Σίλβα έκανε το 0-1 στο 5'. Ο Μέντες ισοφάρισε στο 20'. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρτίνες έγραψε το 1-2 και η νέα απάντηση ήρθε στο 60' με τον Μπουσταμάντε. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Κριστάλδο στο 72'.
Στο πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής δεσπόζει το ντέρμπι των αιωνίων, Ρίβερ Πλέιτ εναντίον Μπόκα Τζούνιορς (Τετάρτη 17/11) με τις δύο ομάδες να έχουν διαφορά ενός βαθμού (Ρίβερ 11η με 18β. - Μπόκα 13η με 17β.). Αμφότερες ηττήθηκαν αυτή την εβδομάδα, η Ρίβερ Πλέιτ από την Ολ Μπόις με 1-0 και η Μπόκα 2-0, εντός έδρας, από την Αρχεντίνος Τζούνιορς.