Δευτέρα 3 Ιανουαρίου 2011

Έκανε Μάτ(α) στο τέλος!

Ένα γκολ του Μάτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στην Βαλένθια κόντρα στην Εσπανιόλ με 2-1.

Αν και αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 61', οι «νυχτερίδες» κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος της 17ης αγωνιστικής και να εδραιωθούν στην τέταρτη θέση, τρεις βαθμούς πάνω από την αποψινή τους αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και ο Αντούριθ έδωσε το προβάδισμα στη Βαλένθια στο 29΄, όμως στο τελευταίο λεπτό του πρώτου 45λεπτου ο Ρικάρντο Κόστα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Αντούριθ φάνηκε ότι θα επηρέαζε τη Βαλένθια, όμως ο Μάτα είχε διαφορετική γνώμη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.