Τρίτη 1 Φεβρουαρίου 2011

Άρης - Γκέτινγκεν 82-84

Ιδανικός αυτόχειρας ο Άρης ο οποίος εξαιτίας επιθετικού μπλακ άουτ στην δ' περίοδο, ηττήθηκε με σκορ 84-82 από την Γκέτινγκεν κι ενώ είχε προηγηθεί με 18 πόντους διαφορά.
Έτσι, οι Θεσσαλονικείς έχασαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τη 2η νίκη τους στη β' φάση του Eurocup και να κάνουν ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Πλέον, ο Άρης μπαίνει σε περιπέτειες, καθώς θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση σε εκτός έδρας παιχνίδι για να έχει ελπίδες.

Οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ αυτοκτόνησαν καθώς στο 32' βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά 18 πόντων (70-52), ωστόσο δέχτηκαν ένα σερί 19-0 το οποίο γύρισε την ψυχολογία υπέρ της Γκέτινγκεν.
Από εκεί και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι, όμως οι Γερμανοί είχαν αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα και όντας ψύχραιμοι από τις βολές έφυγαν νικητές από το Αλεξάνδρειο μετά από συγκλονιστικό φινάλε.

Ο Χαραλαμπίδης έχασε δύο βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ άστοχος ήταν και ο Ταπούτος στο τελευταίο σουτ που επιχείρησε για να ισοφαρίσει το ματς σε 84-84. Ο Σκοτ από τους νικητές ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του στο εκπληκτικό σερί 19-0.

Ο αγώνας:

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Άρης προηγήθηκε με 10-6, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν του επέτρεψαν να ξεφύγει περισσότερο. Με τους Χαραλαμπίδη και Μπράουν ολοκλήρωσε το α' δεκάλεπτο στο +6 (22-16) με τους γηπεδούχους να παίρνουν πόντους από την περιφέρεια (2/3), την ίδια ώρα που οι Γερμανοί ήταν τελείως άστοχοι από τα 6.75μ. (0/3).

Όσα τρίποντα πάντως δεν έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στο α' δεκάλεπτο, τα έβαλαν στο δεύτερο μαζεμένα. Το ευχάριστο για τον Ντούκερ ήταν ότι οι παίκτες του απαντούσαν. Έτσι, το 29-27 έγινε 36-27 και από εκεί και πέρα ο Άρης έχτισε μία διαφορά. Βρέθηκε μάλιστα στο +11 με το σκορ στο 41-30, όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη και μείωσαν στο τέλος.

Στην επανάληψη, ο Άρης είχε συνεχώς το προβάδισμα και έχτισε μία διαφορά την οποία και διατήρησε. Παρ' ότι οι Γερμανοί έβρισκαν συνεχώς τρόπο να παραμένουν μέσα στο ματς (52-48), ο Άρης κατάφερε με ένα σερί 6-0 στο 26' και με ένα τρίποντο του Σλούκα στο 30' να ολοκληρώσει την γ' περίοδο με σκορ 62-52.

Με τρίποντα των Σλούκα και Χαραλαμπίδη, ο Άρης ξέφυγε με 18 πόντους διαφορά (70-58), όμως η Γερμανική ομάδα απάντησε με σερί 19-0 (!) κυρίως από τους Σκοτ και Ντέιλ οι οποίοι έβαλαν φωτιά στο ματς δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους (70-71). Μετά από πέντε λεπτά που είχε μείνει άποντος ο Άρης βρήκε μία λύση στον Μπράουν που με βολές έγραψε το 72-71.

Από εκεί και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια σε κάθε επίθεση (72-73, 73-74, 75-74).

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-39, 62-52, 82-84