Κυριακή 5 Ιουλίου 2015

Ήταν θέμα διάθεσης!!

Η Αυστραλία εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση της Ισπανίας και τη διέσυρε με 103-72 καταλαμβάνοντας την έβδομη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19 του Ηρακλείου.

Ήταν θέμα διάθεσης
Την έβδομη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19 του Ηρακλείου κατέλαβε η Αυστραλία. Τα «καγκουρό» ήταν εμφανές πως ήθελαν πολύ περισσότερο το παιχνίδι από την Ισπανία, που ήταν εμφανώς απογοητευμένη από τη χθεσινή ήττα από την Ιταλία, σε ένα ματς που μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου προηγείτο με 64-40.

Ο Τάνερ Κρεμπς με 31 πόντους (7/10 τρίποντα, 5/7 δίποντα) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ οι Ίβηρες πέταξαν λευκή πετσέτα μετά την αποβολή του Γιανγκούμπα Σίμα με πέντε φάουλ 13 λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό 103-72, ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά σε ένα ματς που είχε κριθεί από τη δεύτερη περίοδο.

Δεκάλεπτα: 12-21, 25-43, 53-66, 72-103.

Ισπανία (Πράδο Μπράνιας): Πέρεθ, Σ. Γκαρθία 2, Λόπεθ-Αροστέγκι 17, Ορόθ 6, Μ. Γκαρθία, Σίμα 5, Αλόνσο 15, Χιμένεθ 6, Ροντρίγκεθ, Ντίαθ 6, Βιλά 15.

Αυστραλία (Καπόρν): Βασίλιεβιτς, Γκλόβερ 8, Κρεμπς 31, Μπλαγκόγεβιτς 8, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 7, Γουάιτ 9, Κλαρκ 6, ΜακΒέι 15, Χάντερ 14, Γκακ 2, ΜακΚέι 3.

Διαιτητές: Πασκουάλ (Φιλιππίνες), Φερνάντεθ (Κόστα Ρίκα), Σούλγκα (Ουκρανία). *Πηγή: sport-fm.gr*